Treść artykułu

Biała laska na ścieżce dotykowej. W tle osoba niewidoma, która tej białej laski używa.

Polski Akt o Dostępności − inauguracja

12 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się konferencja dotycząca Ustawy z 26.04.2024 r. o zapewnieniu spełnienia wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze i jej wpływie na realizację projektów współfinansowanych ze środków funduszy polityki spójności. Ustawa ta przenosi do polskiego prawa Europejski Akt o Dostępności (EAA) – w ten sposób mamy Polski Akt o Dostępności.

Jest to początek kolejnego etapu budowania dostępnego, niewykluczającego społeczeństwa. W czasie konferencji mówiono o nowej ustawie, szansach i wyzwaniach z nią związanych, a także o środkach wsparcia, jakie ministerstwo przewiduje w ramach jej realizacji dla beneficjentów funduszy UE.

Przypomnę, że w Polsce mamy już ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. To jest kolejna ustawa dostępnościowa, tym razem dla podmiotów gospodarczych i przedsiębiorców. Polska ma czas do 28 czerwca 2025 r. na jej wdrożenie. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło już sporo projektów unijnych na realizacje zadań wynikających z tego aktu prawnego.

Pieniądze na prowadzenie projektów będą pochodzić z dwóch funduszy: Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego oraz Funduszu Technicznego. Środki przeznaczone są dla przedsiębiorców, producentów, dystrybutorów i usługodawców na: pożyczki, prace naukowo-badawcze, wsparcie w zakresie wdrażania projektowania uniwersalnego przestrzeni, produktów i usług, a także na skuteczny nadzór nad wdrażaniem ustawy oraz działania partnerów społecznych w tym zakresie.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie obsługiwać dwa projekty: Dostępność szansą na rozwój w ramach Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego oraz Dostępność Dyrektywa EAA. Projekty będą dotyczyły dostępności w budownictwie i modernizacji, wytwarzania różnych produktów i usług, szkoleń i doradztwa na temat, jak tworzyć rozwiązania dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ustawa jest zawiła i skomplikowana, ale warto ją przeczytać i uczestniczyć w różnych spotkaniach związanych z jej realizacją, bo dotyczy ona także dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, w tym z dysfunkcją wzroku. PZN jako przedsiębiorca może znaleźć tutaj dla siebie jakieś możliwości pozyskiwania funduszy. Ponadto możemy być także wsparciem dla biznesu w konsultowaniu dostępności różnych produktów i usług.

Elżbieta Oleksiak
Kierownik
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN