Treść artykułu

Osoba trzyma w ręku smartfon, a na nim jest wyświetlone logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po konferencji „Dostępność: Wczoraj i jutro”

Pod koniec maja odbyła się konferencja „Dostępność: Wczoraj i jutro” zorganizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Omawiano na niej m.in. kwestie związane z wdrażaniem Europejskiego Aktu o Dostępności, a także prezentowano rozwiązania w tym zakresie w edukacji i zdrowiu.

Konferencja składała się z trzech paneli tematycznych, podczas których dyskutowano o kształtowaniu dostępności w Polsce w przeszłości, a także o dotychczasowych osiągnięciach i planach.

Do najważniejszych kwestii poruszonych podczas konferencji należały:

  • wdrażanie Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA) − dokumentu określającego wymogi dostępności dla wybranych produktów i usług. EAA, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 r., ma na celu zapewnienie dostępności m.in. stronom internetowym, aplikacjom mobilnym, usługom bankowym i transportowym do 2025 roku.
  • wdrażanie rozwiązań dostępnościowych w edukacji i zdrowiu m.in. tworzenie centrów pomocy osobom z niepełnosprawnościami na uczelniach.
  • rola organizacji pozarządowych w aktywizacji osób z problemami wzroku.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji państwowych m.in.: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także eksperci ds. cyfryzacji. Wzięli w niej udział również pracownicy Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN − Aneta Wyrozębska i Łukasz Chmielewski.

Konferencja stanowiła cenne forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie dostępności. Była również okazją do podjęcia dyskusji o wyzwaniach i kierunkach rozwoju w tym obszarze.

Łukasz Chmielewski
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN