Treść artykułu

Zdjęcie symboliczne. Kobieta nad brzegiem pochmurnego morza.

Porada internetowa dla osób w kryzysie

Codziennie 15 osób w Polsce odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić. Aby pomóc osobom w kryzysie i ich bliskim powstała platforma internetowa „Życie warte jest rozmowy”. Znajdują się tam informacje, wskazówki a także wyszukiwarka bezpłatnej pomocy.

Polskie Towarzystwo Suicydologiczne uruchomiło serwis „Życie warte jest rozmowy” (www.zwjr.pl). Dzięki platformie każdy, kto myśli o samobójstwie lub ma za sobą próby samobójcze otrzyma dostęp do rzetelnej wiedzy, a także będzie mógł napisać do specjalistów wiadomość online. Projekt finansuje PZU SA. Nad jakością treści merytorycznych czuwa Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych.

Osoby w kryzysie i ich bliscy znajdą tu treści pomagające przezwyciężyć kryzys: vlogi pomocowe, animacje oraz wskazówki „Pomoc w 10 krokach”. Umieszczone są także podcasty „Przywróceni życiu” z udziałem osób, które pokonały kryzys. Każdy też może bezpłatnie i anonimowo otrzymać wsparcie specjalisty. Wystarczy do niego napisać, a odpowiedź nadejdzie w ciągu maksymalnie 3 dni. Na platformie jest także narzędzie ułatwiające znalezienie bezpłatnej konsultacji w okolicy.

– Dzięki rocznej pracy naszych specjalistów udało nam się stworzyć wyszukiwarkę miejsc w całej Polsce, w których można znaleźć bezpłatną pomoc psychiatryczną, psychologiczną i prawną. Nasze narzędzie pozwala filtrować informacje na podstawie kryteriów miejsca zamieszkania, wieku – pomagamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym − oraz tego, czy dana pomoc jest całodobowa, czy dostępna w określonych godzinach – mówi dr Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, kierownik projektu.

Osoby z problemami często pozostają z nimi same, ponieważ nie chcą lub boją się o nich mówić, a czasami nie mają w pobliżu kogoś zaufanego, do kogo mogłyby się zwrócić po poradę. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i nastolatków. Długotrwałym kryzysom często towarzyszy także depresja, która może doprowadzić do myśli i prób samobójczych.

 

Fot. Unsplash