Treść artykułu

na stole leży formularz podatkowy i długopis

Pismo w sprawie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Polski Związek Niewidomych skierował pismo poniższej treści do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Marszałka Senatu, Premiera, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej i Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Dotyczyło ono rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Poniżej przedstawiamy jego treść:

 

Szanowny Panie Prezydencie,

dnia 12 maja br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2186).

Jednym z założeń powyższego projektu jest osłabienie negatywnych dla 1% skutków zmian podatkowych nazywanych „Polskim Ładem” poprzez stworzenie mechanizmu wyrównawczego, dzięki któremu środki z 1% mają pozostać na takim poziomie jak dotychczas. W związku z powyższym do systemu podatkowego wprowadzono rozwiązania zabezpieczające pulę środków przekazywanych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ich rozliczenia rocznego na rzecz OPP z 1% podatku.

Rozwiązanie to ma polegać na tym, że w sytuacji, gdy łączna kwota środków przekazanych w ramach 1% podatku należnego w danym roku będzie kwotowo niższa niż łączna kwota środków z 1% podatku przekazana w 2022 r., nastąpi wyrównanie tej różnicy.

W tym celu do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadzono nowy artykuł 27d. Przewiduje on różne mechanizmy wyrównawcze dla organizacji pożytku publicznego.

Pierwszym z nich jest rozdział proporcjonalny. Drugi to otwarty konkurs ofert. Trzecim przyjętym rozwiązaniem jest „inny sposób wskazany przez Radę Działalności Pożytku Publicznego”. Ustawa nie przewiduje żadnego obiektywnego mechanizmu, który dawałby gwarancję sprawiedliwego i jasnego podziału środków. Szczególnie ostatnie z zaproponowanych rozwiązań budzi wątpliwości naszej organizacji. Jesteśmy zdania, iż tak uregulowany mechanizm wyrównawczy dla organizacji korzystających ze środków z 1% stanowi zaprzeczenie idei wspierania organizacji pozarządowych przez podatników.

Naszym zdaniem najlepszym i jednocześnie najbardziej transparentnym rozwiązaniem pozwalającym organizacjom pożytku publicznego na uzyskiwanie środków z 1% na dotychczasowym poziomie jest umożliwienie podatnikom przekazywania środków w wysokości 2% podatku dochodowego.

W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą o podjęcie inicjatywy legislacyjnej na rzecz podniesienia kwoty, którą każdy podatnik mógłby przekazać organizacji pożytku publicznego do wysokości 2%.

Z poważaniem

Andrzej Brzeziński

Prezes Zarządu Głównego PZN

 

Fot. Unsplash