Pamiętaj o badaniu wzroku!
Co piąty Polak nigdy nie badał wzroku wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek IQS. Co trzeci z badanych odwiedził okulistę lub optometrystę prawie trzy lata temu. A w ciągu ostatniego roku na takiej wizycie była jedna trzecia respondentów. Dane te są alarmujące zwłaszcza, że ponad 7 proc. mieszkańców naszego kraju ma choroby i uszkodzenia wzroku, a blisko połowa nosi okulary.
Co piąty Polak, według opisywanego badana, źle ocenia stan swoich oczu, a połowa deklaruje, że ma wadę lub chorobę wzroku. Do najczęściej przedstawianych należą: krótkowzroczność, astygmatyzm i dalekowzroczność. Najczęściej występującą wadą jest prezbiopia (starowzroczność – problem z widzeniem z bliska). Zdecydowana większość Polaków odczuwa dolegliwości oczu takie jak: suchość oka, nadwrażliwość, zaczerwienie, ból, niewyraźne widzenie.
Okuliści podejmują różnego typu bezpłatne akcje profilaktyczne, aby zachęcić Polaków do badań wzroku. Pomagają one wykryć wady wzroku, a także rozwijające się schorzenia takie jak np. jaskra, które nie dają objawów, a nieleczone prowadzą do utraty wzroku. Co równie ważne Polacy mają małą wiedzę na temat chorób zagrażających utracie wzroku – np. zaćmy, AMD, retinopatia cukrzycowa i często lekceważą pierwsze symptomy. A to błąd, bo wdrożenie leczenia może pomóc zachować widzenie. Stąd tak ważna rola regularnych badań lekarskich, raz w roku w przypadku zdrowych oczu i co najmniej co pół roku, kiedy problemy z oczami zostały wykryte.
Badanie przeprowadzono w lutym ubiegłego oku na reprezentatywnej próbie 1600 osób na zlecenie firmy Vision Express.
Fot. Pixabay