Otyłość to choroba. Trzeba ją leczyć
Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty choruje na otyłość. Otyłość to jednostka chorobowa, która może prowadzić do bardzo wielu powikłań. Lekarze apelują o wdrożenie kompleksowego programu walki z nadwagą.
Choroba otyłościowa jest chorobą nieuświadomioną i niediagnozowaną, która grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Może przyczynić się do blisko 200 jednostek chorobowych, w wyniku czego pacjenci będą się ustawiać w kolejkach do różnych lekarzy specjalistów. Powikłania otyłości to m.in.: cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krążenia, choroby stawów. Osoby otyłe o 46 proc. mają większe ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, a co za tym idzie i zgonu. Chorzy żyją krócej o 4 lata od innych. O otyłości mówi się, kiedy pacjent ma BMI wyższe niż 30.
Temat ten został podjęty w trakcie konferencji pt. „Choroba otyłościowa” z udziałem lekarzy ekspertów oraz przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
− Nieskuteczność diet, powinna skutkować wdrożeniem leczenia farmakologicznego – tłumaczył prof. Paweł Bogdański z Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – Redukcja masy ciała od 5 do 10 proc. przynosi duże korzyści. Farmakologicznie leczy się tylko 1 proc. pacjentów. Podobnie jest z leczeniem chirurgicznym.
Prof. Lucyna Ostrowska z Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wspomniała, że Polska zajmuje 1 miejsce w Europie, jeśli chodzi o otyłość dzieci. W naszym kraju 22,3 proc. dzieci jest otyła.
− Pacjentowi z otyłością, który trafi do gabinetu, lekarz powinien przestawić plan leczenia. Sama porada dietetyka w tej chorobie nie wystarczy. Otyłość to poważna choroba wieloogniskowa, złożona, na którą wpływ ma wiele czynników – mówiła prof. Ostrowska.
Odpowiednia dieta i przestrzeganie zaleceń żywieniowych, jak również aktywność fizyczna, a także wsparcie psychologa są również elementami terapii. W leczeniu otyłości najważniejsza jest poprawa metabolizmu pacjenta, a także zapobieganie powikłaniom. Otyłość to choroba przewlekła, leczenie powinno być prowadzone na stałe.
Dr Mariusz Wyleżoł z Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej ze Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie mówił o kompleksowym leczeniu otyłości składającym się z takich punktów jak: farmakologia/chirurgia, edukacja żywieniowa, wsparcie psychologiczne. Niestety aż 99 proc. chorych na otyłość nie jest w ogóle leczonych.
− Przede wszystkim powinniśmy zacząć rozmawiać o chorobie otyłościowej. Każdy z nas może na nią zachorować. To nie jest czyjś wybór, że będzie on cierpiał na otyłość. Nie można stygmatyzować pacjentów – mówił dr Wyleżoł.
Fot. Unsplash