Osoby niewidome i słabowidzące mają prawo do informacji
Kolejny materiał filmowy o prawie osób z dysfunkcją wzroku do informacji przygotowała Europejska Unia Niewidomych – EBU. Produkcja powstała w ramach kampanii, wspieranej przez Komisję Europejską, mającej na celu podniesienie świadomości na temat praw osób niewidomych i słabowidzących. Celem kampanii jest propagowanie zapisów zawartych w Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
Informacja ma kluczowe znaczenie dla uczestnictwa w życiu społecznym. Dla osób niewidomych i słabowidzących informacje w urzędach, sklepach, Internecie nie zawsze są dostępne. Dlatego temat ten należy poruszać i informować o tym opinię publiczną.
Osoby niewidome i słabowidzące mają prawo do formułowania i wyrażania opinii oraz udostępniania ich w wybranym przez siebie formacie, takim jak alfabet Braille’a, druk wielką czcionką lub format cyfrowy. Podmioty publiczne są zobowiązane do komunikowania się z osobami z dysfunkcją wzroku w wybranym przez nich formacie, terminowo i bez dodatkowych kosztów. Poufność tych informacji musi być chroniona.
Podmioty publiczne i firmy, które produkują i rozpowszechniają informacje i produkty dla ogółu społeczeństwa, muszą upewnić się, że osoby niewidome mają do nich dostęp.
To już drugi film przygotowany w ramach kampanii EBU, pierwszy dotyczy prawa osób z niepełnosprawnością wzroku do dostępnej opieki medycznej. Kampania jest finansowana ze środków programu Unii Europejskiej pn. „Prawa, równość i społeczeństwo obywatelskie”.
Film w wersji angielskiej dostępny jest na stronie: Right to Accessible Information – YouTube
Źródło: EBU