Treść artykułu

Na niebieskim tle napis Tarcza Antykryzysowa i rysunek przedstawiający tarczę.

Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o wsparcie

Podmioty ekonomii społecznej (PES), w tym organizacje pozarządowe, mogą wnioskować o pomoc w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Przewiduje ona m.in. dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej.

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne

Wsparcie przysługuje na okres do 3 miesięcy, a jego wartość uzależniona jest od wartości spadku przychodów z działalności statutowej, rozumianego jako stosunek łącznych przychodów z działalności statutowej w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy, liczonych nie wcześniej, niż od dnia 1 stycznia 2020 r.

W przypadku spadku przychodów z działalności statutowej o:

  1. co najmniej 30% – wsparcie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  2. co najmniej 50% – wsparcie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  3. co najmniej 80% – wsparcie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Wniosek składa się przez platformę Praca.gov.pl https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/wyborUrzedu?dest=TARCZA lub bezpośrednio w powiatowym urzędzie pracy.

Uwaga! Podmiot, który otrzymał wsparcie, obowiązany jest do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz okres równy temu okresowi po zakończeniu dofinansowania. Nie można otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

O innych formach pomocy dla PES można przeczytać szczegółowo w „Kompendium wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej” przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiały można pobrać na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/wsparcie-ekonomii-spolecznej-i-solidarnej-w-zwiazku-z-covid-19?fbclid=IwAR1oWIbME4NU5nSuuv937Es1bXNg0njpLroFdUEStXzT6YHcg6zaMRLy-K4.

Źródło: praca.gov.pl / MRPiPS

Fot. Gov.pl