Opinia doradcza dotycząca aplikacji Wilanów Guide
Warszawa, 23 września 2016 r.
Testerzy z Polskiego Związku Niewidomych odwiedzili pałac w Wilanowie w celu przetestowania aplikacji Wilanów Guide pod kątem zaimplementowania jej rozwiązań do aplikacji Virtualna Warszawa. Po sprawdzeniu aplikacji doszliśmy do następujących wniosków:
- Aplikacja Wilanów Guide nawigacji jako takiej nie posiada. Wykorzystuje w prawdzie do działania Beacony, jednak służą one jedynie do określenia w której sali aktualnie się znajdujemy lub opisu przedmiotów wystawionych w pałacu.
- Lokalizatory bluetooth zostały zamontowane w słupkach, na których znajdują się tabliczki z kodami QR (kodami pozwalającymi na zapianie w nich dużej ilości danych), które mogą zeskanować widzące osoby. Niestety, aplikacja nie wyświetliła żadnego komunikatu, który podpowiedziałby, w jakim kierunku należy w danym momencie się przemieścić.
- Ułatwieniem dla niewidomych jest audiodeskrypcja. Niestety nie udało się jej uruchomić.
- W trakcie zwiedzania aplikacja poprawnie identyfikowała salę, w której znajdował się tester i po przejściu do następnej wysyłała powiadomienie mówiące o wejściu do kolejnej sali. Po wejściu w powiadomienie pojawiał się odpowiedni opis pomieszczenia, jednak był to opis, który kierowany jest do każdego zwiedzającego tj. nie zawiera informacji szczególnie przeznaczonych dla osób niewidomych.
- Po uruchomieniu programu nie było żadnego komunikatu z instrukcją obsługi, przez co ciężko było się zorientować jak powinna działać bluetoothowa “nawigacja”.
- W trakcie pobytu udało się porozmawiać z osobą odpowiedzialną za dostępność muzeum w Wilanowie i zasugerować kilka zmian w aplikacji.
Podsumowując, de facto nie jest to aplikacja do nawigacji tylko przewodnik turystyczny, który treści ma “zaszyte” w beaconach rozstawionych w różnych lokalizacjach muzeum. Dlatego nie można tu mówić niestety o podobieństwie do aplikacji Virtualna Warszawa, która ma spełniać funkcję również nawigacyjną.
Aplikacja Wilanów Guide merytorycznie jest dość dobrze zaplanowana i jako uniwersalny przewodnik turystyczny może spełniać swoją funkcję również dla osób z dysfunkcjami wzroku. Jednak należałoby poprawić dostępność jej interfejsu i działanie audiodeskrypcji.