Okręg Lubelski PZN: Rekrutacja do projektu „Pomocne dłonie – 2020”
Okręg Lubelski PZN zaprasza osoby z województwa lubelskiego, posiadające znaczny/umiarkowany stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu narządu wzroku do udziału w projekcie „Pomocne dłonie – 2020”, w ramach którego świadczone są usługi asystenckie. Obecnie, w związku ze stanem epidemii, zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą pisemną, telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej.
Projekt realizowany jest od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r. Ma charakter regionalny, usługi asystenckie świadczone są na terenie województwa lubelskiego, w następujących obszarach: powiat lubelski, świdnicki, Lublin, powiat bialski, Biała Podlaska, powiat chełmski, Chełm, powiat zamojski, Zamość. Rekrutacja trwa przez cały okres realizacji projektu, do momentu osiągnięcia zakładanej liczby beneficjentów ostatecznych. Zgłoszenia podlegają wstępnej weryfikacji i uszczegółowieniu przez koordynatora projektu. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną komplet dokumentów uzupełniany jest, nie w biurze Okręgu jak było to dotychczas, ale podczas pierwszego spotkania asystenta z osobą zainteresowaną. Asystenci na bieżąco przekazują dokumenty koordynatorowi projektu.
Głównym celem projektu jest umożliwienie niezależnego i aktywnego funkcjonowania oraz wzrost samodzielności osób z niepełnosprawnością wzroku w życiu społecznym i zawodowym. Projekt ułatwi osobom niewidomym i słabowidzącym pokonywanie codziennych trudności, da możliwość lepszego rozwiązywania problemów, wpłynie na wzrost poziomu akceptacji siebie oraz integracji ze społeczeństwem. Asystenci poprzez swoje usługi pełnią funkcje kompensacyjne w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności indywidualnej beneficjenta. Świadczenie usług asystenta osoby z niepełnosprawnością wzroku to m.in.:
– pomoc w wykonywaniu czynności dnia codziennego (związanych z załatwianiem spraw urzędowych, robieniem zakupów, przemieszczaniem się i towarzyszeniem w wizytach lekarskich, miejscach kultu itp.);
– towarzyszenie w zaspokajaniu potrzeb kulturalnych i towarzyskich (muzeum, teatr, kino, koncert itp.);
– wspieranie w uzyskiwaniu pomocy w ramach dostępnych świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, pomoc w wypełnianiu niezbędnych druków, wymaganych do uzyskiwania świadczeń;
– pomoc w przemieszczaniu się do miejsc świadczenia terapii i rehabilitacji, na kursy i szkolenia zawodowe, zajęcia pozalekcyjne i hobbystyczne oraz pomoc w dowozie na nie i towarzyszenie dzieciom do 18 roku życia z niepełnosprawnością wzroku;
– czytanie prasy, książek lub korespondencji osobom niezdolnym do samodzielnego czytania;
– pomoc w pisaniu pism, listów, odpowiedzi na pisma urzędowe;
– organizowanie i pomoc w dojazdach w wybrane przez beneficjenta miejsce (np. praca, szkoła, lekarz, urzędy, kościół, znajomi, rodzina itp.);
– pomoc osobie niewidomej w korzystaniu z zajęć sportowych i obiektów sportowych: basen, siłownia i inne sporty (udział asystenta w treningach i zajęciach sportowych, możliwy jest tylko po uzgodnieniu z trenerem/instruktorem).
Oprócz spraw bieżących asystent może podejmować działania zmierzające do poprawy sytuacji i funkcjonowania beneficjenta.
Asystent nie będzie świadczył usług medycznych ani specjalistycznych usług opiekuńczych.
Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu z biurem projektu. Przypominamy, że zgłaszać do projektu można się wyłącznie drogą pisemną, telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej:
Okręg Lubelski PZN
al. Józefa Piłsudskiego 17, 20-407 Lublin
tel. 81 441 53 25, fax 81 441 15 26, e-mail: lubelski@pzn.org.pl
Projekt pod nazwą „Pomocne dłonie – 2020” współfinansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu pn. „Kierunek AKTYWNOŚĆ”.
Regulamin projektu można znaleźć na stronie: http://pzn.lublin.pl/pomocne-dlonie-2020/.
Fot. Pixabay