Treść artykułu

Dwie osoby - jedna na wózku inwalidzkim, trzyma w ręce laskę, obok niej stoi druga osoba.

Okręg Kujawsko-Pomorski PZN: Poradnictwo rehabilitacyjne nie tylko w Bydgoszczy

Od 1 maja do 31 grudnia 2020 r. Okręg Kujawsko-Pomorski PZN realizuje projekt „Wiem więcej 2020” współfinansowany ze środków PFRON, w ramach którego prowadzone jest poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą się np. dowiedzieć o przysługujących im uprawnieniach, dostępnych usługach, sprzęcie rehabilitacyjnym czy pomocy technicznej. Ze wsparcia można korzystać nie tylko w Bydgoszczy, ale także w Świeciu i Grudziądzu.

Projekt jest skierowany do wszystkich niewidomych i słabowidzących mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego oraz członków ich rodzin i/lub opiekunów.

Aby zwiększyć dostępność wsparcia, poradnictwo będzie prowadzone w kilku miejscach:

  • w Bydgoszczy:
  1. w siedzibie okręgu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 33 w każdy dzień roboczy;
  2. w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych znajdującym się w centrum miasta przy ul. Gdańskiej 5 – informacja o terminie dyżurów pojawi się wkrótce na stronie www.kujawskopomorski.pzn.org.pl w zakładce „Aktualności”.
  • w Świeciu, w siedzibie Koła Powiatowego PZN przy ul. Wojska Polskiego 141 – 1 raz w miesiącu. Informację o konkretnych terminach dyżurów można uzyskać u Prezes Koła pod nr. tel. 515 231 024;
  • w Grudziądzu, w siedzibie Koła Powiatowego PZN przy ul. Sikorskiego 34/36 – 1 raz w miesiącu. Informację o konkretnych terminach dyżurów można uzyskać u Prezes Koła pod nr. tel. 692 264 089.

W każdym z powiatów odbędzie się po sześć spotkań dla osób zainteresowanych. Prowadzone przez rehabilitantów poradnictwo każdorazowo będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników. Będzie także połączone z prezentacją sprzętu rehabilitacyjnego, jak również z instruktażem w zakresie:

  • wykonywania czynności dnia codziennego;
  • korzystania z białej laski;
  • korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego;
  • korzystania z pomocy optycznych i nieoptycznych;
  • nauki pisma punktowego;
  • korzystania ze sprzętu tyflotechnicznego i tyfloinformatycznego.

Każda zainteresowana osoba z terenu województwa kujawsko-pomorskiego może wielokrotnie skorzystać ze wsparcia w wybranym przez siebie punkcie rehabilitacyjnym. Poradnictwo będzie skierowane także do niepełnosprawnych cudzoziemców zamieszkujących na terenie województwa (w razie potrzeby także w języku niemieckim i angielskim). W szkołach ogólnodostępnych na różnych poziomach edukacji z oddziałami integracyjnymi przybywa dzieci obcojęzycznych, w tym dzieci z dysfunkcją wzroku. Rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko otrzymają porady i aktualne informacje niezbędne w procesie wspierania rozwoju i edukacji niewidomego dziecka.

Zachęcamy do korzystania ze wsparcia oferowanego przez Okręg Kujawsko-Pomorski PZN. Więcej informacji na stronie: http://www.kujawskopomorski.pzn.org.pl/.

Fot. Pixabay