Treść artykułu

Lekarka wykonuje badanie wzroku pacjentki przy pomocy aparatu

Odnowiony oddział okulistyki w Szpitalu Bródnowskim

Oddziały okulistyki i ortopedii w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zostały zmodernizowane. Adaptacja obu jednostek kosztowała blisko 35 mln zł. Teraz pacjenci będą mogli skorzystać z nowoczesnego sprzętu medycznego i wielu procedur medycznych.

Blisko 13 mln zł pochłonęła adaptacja oddziału okulistyki. Inwestycja była prowadzona w latach 2021-2022. Oddział został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia. Na bloku operacyjnym można wykonywać większość procedur okulistycznych. W jego sąsiedztwie zlokalizowano ośmiomiejscową salę fotelową dla pacjentów operowanych w trybie jednodniowym. Przygotowano również trzy dwuosobowe sale z węzłami sanitarnymi dla pacjentów wymagających dłuższej hospitalizacji. Osobno została wydzielona część oddziału, w której znajdują się pomieszczenia diagnostyczne z wysokospecjalistycznym sprzętem, w tym OCT z angiografem, USG, analizatorem rogówkowym, biometrem optycznym, autorefraktometrem i laserami okulistycznymi.

Istotne również dla optymalizacji zadań zespołu było przeniesienie przestrzeni chirurgii z ogólnego bloku operacyjnego do profesjonalnie przygotowanej przestrzeni operacyjnej znajdującej się w strukturze oddziału.

– W ramach znajdującej się na oddziale sali zabiegowej będą wykonywane zabiegi na aparacie ochronnym oka i iniekcje doszklistkowe w programach lekowych – wyjaśnia Teresa Maria Bogiel, prezes zarządu Szpitala Bródnowskiego.

W szpitalu zmodernizowano również oddział ortopedyczny. Przyjmuje on jedną czwartą pacjentów urazowych w Warszawie. Na potrzeby zespołu oddziałów chirurgii urazowo-ortopedycznej i rehabilitacji powstała sala operacyjna ze specjalistycznym wyposażeniem. Wyodrębniono i zwiększono trzy podstawowe strefy funkcjonalne: blok operacyjny, część łóżkową i część zabiegowo-diagnostyczną. Zakupiono również nowoczesny sprzęt medyczny.

Adaptacja obu oddziałów kosztowała blisko 35 mln zł. Środki na ten cel przekazał samorząd Mazowsza.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Fot. Shutterstock