Odnaleziono zaginione XIX-wieczne mapy tyflograficzne
W Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie odnaleziono schowane w tubach XIX-wieczne mapy tyflograficzne. Archiwalne publikacje zostaną zabezpieczone i będą prezentowane jako unikat odwiedzającym placówkę.
Znalezisko zawiera jedne z pierwszych XIX-wiecznych map opracowanych dla osób niewidomych w Alzacji, w Illzach. Mapy są tłoczone w grubym kartonie. Widać na nich zabrudzenia. Jak można przeczytać na stronie urzędu Miasta Krakowa: “Na pierwszy rzut oka to kurz czy zwykły brud, ale w rzeczywistości mamy do czynienia ze śladami dziecięcych rąk, które je czytały – być może w Austrii, w Niemczech, a nawet carskiej Rosji. Mapy różnymi drogami docierały do Krakowa (…)”.
W odkrytym zbiorze są też mapy wydane w 1886 i 1890 r. przez M. Kunza w Berlinie oraz wyprodukowane w Gdańsku, w latach 1910–1915.
Jak twierdzi Marek Jakubowski, tyflokartograf z Muzeum Tyflologicznego pod Poznaniem, który dokonał znaleziska, nie wszystkie mapy są poprawne merytorycznie, ale to unikatowe eksponaty, podobne znajdują się tylko w Krakowie i muzeum w Owińskach.
Placówka przy Tynieckiej zamierza odnowić stare mapy, a potem prezentować je u siebie, jako zabytkowe obiekty z zakresu historii tyflografiki.
Źródło: Urząd Miasta Kraków
Fot. Unsplash