Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna schodzi ze schodów z psem przewodnikiem.

Odlotowy Niewidomy w odcinku cyklu „InclusiON, włączamy inkluzywność”

Cykl „InclusiON, włączamy inkluzywność” to wywiady z osobami z niepełnosprawnością, które działają aktywnie, inspirują i motywują. Bohaterem trzeciego odcinka jest Sebastian Grzywacz –aktywista, działający w sieci jako Odlotowy Niewidomy. Rozmowę prowadzi Anna Klecha, znana jako Dziewczyna z Fioletową Nogą.

Pierwsze pytanie skierowane do Sebastiana Grzywacza to „Jakie są największe wyzwania, z jakimi spotyka się na co dzień osoba niewidoma?”. Okazało się, że nie ma na to prostej odpowiedzi.

Bariery w życiu publicznym i przestrzeni są obecne, ale praca nad ich usuwaniem, a na pewno nad stopniowym zmniejszaniem wciąż trwa. Odlotowy Niewidomy mówił o projektowaniu uniwersalnym i wymieniał miejsca, gdzie jest już ono stosowane. Równocześnie ubolewał nad brakiem wyobraźni zarówno projektantów, osób decyzyjnych, jak i wykonawców, a nawet użytkowników. Niektórych błędów można uniknąć, korzystając z konsultacji z osobami zainteresowanymi. Odlotowy Niewidomy przedstawił kilka przykładów nietrafionych ulepszeń w przestrzeni publicznej i cyfrowej, kiedy to część projektu jest „dostępna”, zgodnie z przepisami, ale są również niedoróbki uniemożliwiające skorzystanie z tych rozwiązań.

Osobną kwestią jest niezrozumienie i bariery w nas samych. Odlotowy Niewidomy mówi: „Bariery w ludziach to największe wyzwanie. To nieświadomość społeczeństwa. Pierwszym odczuciem na widok osoby z niepełnosprawnością jest współczucie. A to jest ostatnia rzecz, jaką taka osoba potrzebuje. To tylko deprymuje człowieka. Taką osobę trzeba motywować. Dawać możliwości rozwoju.” Sebastian opowiada też o sytuacji odwrotnej − ktoś chce pomóc, ale nie wie, jak się zachować. Dlatego tak ważna jest edukacja. Odlotowy Niewidomy zwraca uwagę na najmłodsze pokolenie: „Dzieci są teraz bardziej wyedukowane od rodziców… Nie mają barier, bo to dopiero dorośli uciszają dzieci, czyniąc z tego [z niepełnosprawności] temat tabu […]. Piękne jest kształtowanie świadomości od najmłodszych lat”.

To tylko część tematów poruszonych w wywiadzie. Pojawił się również wątek tego, jak Sebastian radzi sobie w nowych miejscach i przestrzeniach, które nie są w pełni dostosowane do potrzeb osób niewidomych. Jak ocenia obecny stan dostępności przestrzeni publicznych i usług w Polsce? W jakich sytuacjach brak dostępności znacząco wpłynął na jego życie? Co go skłoniło do rozpoczęcia działalności jako influencer? I co myśli o przyszłości dostępności w Polsce i na świecie?

Sebastian Grzywacz na co dzień jest mówcą motywacyjnym, przewodnikiem po Niewidzialnej Wystawie w Warszawie i Przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna. To wszystko sprawia, że rozmowa jest interesująca i z „życia wzięta”. Wywiad jest dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=PIU1qn7NR1E.

Pomysłodawcą i realizatorem akcji „InclusiON, włączamy inkluzywność” jest firma Sense Consulting.

Dotychczas ukazały się rozmowy z Wojciechem Sawickim: https://www.youtube.com/watch?v=Wa19cMGhgiI i Jaśkiem Melą: https://www.youtube.com/watch?v=fH9Gtx8CzAY.

ABM/Centrum Komunikacji PZN