Treść artykułu

kelner w maseczce obsługuje mężczyznę i kobietę siedzących przy stoliku

Od soboty cała Polska w strefie czerwonej

W trakcie dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od jutra, 24 października, cała Polska zostanie objęta strefą czerwoną. Ponadto dzieci w klasach 4-8 przechodzą na naukę zdalną. Zostaną także zamknięte lokale gastronomiczne i restauracje.

Premier podczas konferencji zwracał uwagę na nagły przyrost zakażeń, który zbliża się już do nawet 15 tys. dziennie. Polska jednak nie jest jedyna w tak ciężkiej sytuacji: druga fala koronawirusa uderzyła z podobną siłą niemal w całą Europę. Aby zahamować wciąż zwiększającą się liczbę chorych, wprowadzono szereg nowych obostrzeń, które wejdą w życie od soboty, 24 października. Oprócz strefy czerwonej obowiązującej w całej Polsce, nauczania zdalnego również w szkołach podstawowych oraz możliwości zamawiania dań z restauracji jedynie na wynos i dowóz, rząd wprowadza także, w godzinach 8:00-16:00, obowiązek przemieszczania się dzieci do 16 r.ż. wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Ograniczenie poruszania się objęło także osoby powyżej 70 r.ż., z wyłączeniem takich czynności jak: wykonywanie pracy zawodowej, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowanie lub uczestniczenie w sprawowaniu kultu religijnego. Kolejnym obostrzeniem jest zakaz organizowania zebrań (z wyjątkiem służbowych), spotkań i imprez w grupie powyżej 5 osób, które są spoza jednego gospodarstwa domowego. Reszta ograniczeń pozostaje taka sama, jaka do tej pory obowiązywała w czerwonej strefie, z tym że zostają one rozszerzone na całą Polskę.

Ponadto do zasady DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka, wprowadzono dwa nowe zalecenia: aplikację STOP COVID ProteGO Safe oraz wietrzenie pomieszczeń.

Cmentarze na 1 listopada pozostają otwarte, jednak rząd przypomina o obowiązku noszenia maseczek również tam oraz apeluje o odwiedzanie grobów zmarłych także w innych terminach, aby uniknąć nadmiernych kontaktów społecznych podczas uroczystości Wszystkich Świętych.

Premier wspominał, że skuteczność restrykcji będzie można zauważyć dopiero po 10-14 dniach. Jeżeli po tym czasie liczba zakażeń nie zmaleje, rząd wprowadzi kolejne obostrzenia.

O tym, jakie ograniczenia obowiązują w strefie czerwonej, można przeczytać na stronie: https://pzn.org.pl/od-soboty-obowiazuja-kolejne-obostrzenia/.

Fot. Pixabay