Treść artykułu

Ampułka ze szczepionką przeciw Covid-19

Od 15 marca szczepienia dla przewlekle chorych

Rozpoczął się kolejny etap szczepień przeciwko COVID-19. Obejmuje on osoby w wieku od 65 lat, pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz służby mundurowe. Zainteresowani już wkrótce będą mogli się zarejestrować.

Jak wynika z badań, wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a ich problemy zdrowotne zwiększają ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych koronawirusem. Dlatego eksperci wyznaczyli, że od 15 marca ruszą szczepienia dla tej grupy pacjentów.

W celu sprawnego przeprowadzenia szczepień również wśród osób przewlekle chorych obowiązuje kolejność. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć:

  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Trwają prace nad poszerzeniem tej grupy uprawnionych osób. Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, u których zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którzy jeszcze nie podjęli leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów. O szczegółach Ministerstwo Zdrowia będzie informować wkrótce.

Skierowania dla grupy osób przewlekle chorych będą wystawiane automatycznie. Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie. Mobilny lub wyjazdowy punkt szczepień dotrze natomiast do osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się na szczepienie. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący.

Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/osoby-przewlekle-chore

Harmonogram akcji szczepień:

7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli;

8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy 0;

10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle;

15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;

22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;

29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.

Obecnie w Polsce szczepienia wykonuje się preparatami firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Rady Medycznej druga dawka szczepionki AstraZeneca powinna być podana w okresie 12 tygodni po otrzymaniu przez pacjenta pierwszej dawki. W przypadku szczepionek Pfizer drugą dawkę należy podać nie później niż 42 dni po pierwszym zastrzyku.

Wszyscy uprawnieni do szczepień w grupie wiekowej powyżej 65 lat mogą zarejestrować się na szczepienie poprzez: e-rejestrację na pacjent.gov.pl, infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. Rejestrację prowadzą też punkty szczepień.

Źródło: www.gov.pl/web/szczepimysie

Fot. Unsplash