Rozdział III. Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 11.
- Członkowie Związku dzielą się na zwyczajnych, podopiecznych, nadzwyczajnych i honorowych.
- Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat oraz ze względu na stan wzroku została uznana przez właściwy zespół orzekający za niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym, bądź została uznana przez inny organ orzekający za niezdolną do pracy czy innej działalności w zakresie odpowiadającym niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym ze względu na stan wzroku.
- Do członkostwa Związku ważne są także orzeczenia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów z powodu stanu wzroku wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 września 1997 r.
- Członkiem podopiecznym może być osoba fizyczna:
- w wieku do lat 18, która ze względu na stan wzroku została uznana przez właściwy zespół orzekający za niepełnosprawną lub
- osoba odpowiadająca kryteriom określonym w ust. 2 i 3, która ze względu na stan zdrowia nie może aktywnie wykonywać obowiązków członka zwyczajnego.
-
- Członkiem nadzwyczajnym może być osoba fizyczna działająca na zasadach wolontariatu na rzecz Związku.
- Zasady i formy działania oraz procedurę uzyskiwania statusu członka nadzwyczajnego określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny.
-
- Członkiem honorowym może być osoba fizyczna zasłużona w realizacji zadań statutowych Związku.
- Zasady i formy działania oraz procedurę uzyskiwania statusu członka honorowego określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny.
- Członkiem Związku może być także cudzoziemiec:
- członkiem zwyczajnym i podopiecznym – o ile przebywa na stałe lub okresowo na terenie Polski i spełnia wymogi określone w ust. 2,
- członkiem nadzwyczajnym – o ile spełnia wymogi określone w ust. 5,
- członkiem honorowym – niezależnie od miejsca przebywania, o ile materialnie lub w inny sposób wspiera działalność Związku.
§ 12.
- Decyzję o przyjmowaniu, skreślaniu i wykluczeniu członka zwyczajnego, podopiecznego i nadzwyczajnego podejmuje Zarząd Okręgu właściwy ze względu na miejsce przynależności kandydata lub członka.
- Zarząd Okręgu, do podejmowania decyzji w zakresie przyjmowania lub skreślania członka zwyczajnego i podopiecznego, może upoważnić Zarządy Kół.
- Godność członka honorowego nadaje i pozbawia jej Zarząd Główny.
§ 13.
- Członek zwyczajny i podopieczny Związku ma prawo korzystać z wszelkich działań prowadzonych przez Związek i jego jednostki organizacyjne.
- Członek zwyczajny ma czynne i bierne prawo wyboru do władz Związku, z tym że bierne prawo wyborcze nie przysługuje członkom zwyczajnym nieposiadającym pełnej zdolności do czynności prawnych.
- Członkowi podopiecznemu nie przysługuje czynne i bierne prawo wyboru do władz Związku.
- Członek nadzwyczajny ma czynne prawo wyborcze, zaś bierne prawo wyborcze z wyjątkiem możliwości kandydowania do pełnienia funkcji prezesa zarządu głównego, okręgu bądź koła.
- Członek honorowy ma prawo uczestniczyć z głosem doradczym w Krajowym Zjeździe Delegatów i Zjeździe Delegatów Okręgu, na terenie którego mieszka, oraz uczestniczyć w ważnych wydarzeniach Związku.
§ 14.
- Członek zwyczajny Związku zobowiązany jest:
- brać czynny udział w życiu i działalności Związku,
- przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów oraz uchwał władz Związku,
- opłacać regularnie składki członkowskie z zastrzeżeniem zawartym w ustępie 3,
- przestrzegać zasad współżycia społecznego oraz dbać o pozytywny wizerunek Związku.
- Członek podopieczny Związku zobowiązany jest:
- przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów oraz uchwał władz Związku,
- opłacać regularnie składki członkowskie z zastrzeżeniem zawartym w ustępie 3,
- przestrzegać zasad współżycia społecznego oraz dbać o pozytywny wizerunek Związku.
- Członkowie zwyczajni i podopieczni mogą być, ze względu na ich sytuację materialną lub zdrowotną, częściowo lub całkowicie zwolnieni z opłacania składek. Decyzję w tej sprawie podejmowane są zgodnie z regulaminem składek członkowskich.
- Członek nadzwyczajny Związku zobowiązany jest:
- brać czynny udział w życiu i działalności Związku,
- przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów oraz uchwał władz Związku,
- przestrzegać zasad współżycia społecznego oraz dbać o pozytywny wizerunek Związku.
§ 15.
- Przynależność do Związku członka zwyczajnego i podopiecznego ustaje w razie:
- śmierci członka,
- dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego ustnie lub na piśmie do Zarządu Koła,
- utraty przesłanek nabycia członkostwa wskazanych w § 11 ust. 2-3,
- skreślenia przez Zarząd Okręgu z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich za okres przekraczający 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym upomnieniu,
- wykluczenia przez Zarząd Okręgu z powodu nieprzestrzegania przez członka Statutu, regulaminów i uchwał władz Związku, popełnienia czynów na szkodę Związku lub jego członków. Odwołanie od decyzji wykluczenia przysługuje do Zarządu Głównego w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji o wykluczeniu. Zarząd Główny zobowiązany jest do zajęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie w terminie 2 miesięcy od daty wpływu odwołania.
- Ponowne uzyskanie członkostwa zwyczajnego i podopiecznego w przypadku osób skreślonych z listy członków z powodu zalegania z zapłatą składek członkowskich może nastąpić po opłaceniu zaległych składek.
- Przynależność do Związku członka nadzwyczajnego ustaje w razie:
- śmierci członka,
- dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego ustnie lub na piśmie do Zarządu Koła lub Zarządu Okręgu,
- niepodejmowania przez niego żadnej działalności na rzecz Związku przez okres 12 miesięcy, jeżeli nie było to spowodowane usprawiedliwionymi okolicznościami,
- wykluczenia przez Zarząd Okręgu z powodu podejmowania przez członka działalności sprzecznej z celami, Statutem, aktami wewnętrznymi obowiązującymi w Związku, popełnienia czynów na szkodę Związku lub jego członków. Odwołanie od decyzji wykluczenia przysługuje do Zarządu Głównego w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji o wykluczeniu. Zarząd Główny zobowiązany jest do zajęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie w terminie 2 miesięcy od daty wpływu odwołania.
- Przynależność do Związku członka zwyczajnego i nadzwyczajnego może ulec zawieszeniu na czas odbywania przez członka kary pozbawienia wolności na podstawie prawomocnego wyroku sądu za przestępstwa z winy umyślnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje właściwy Zarząd Okręgu.
- Członek honorowy traci tę godność w przypadku podejmowania działalności sprzecznej ze Statutem bądź aktami wewnętrznymi obowiązującymi w Związku, prowadzenia działalności sprzecznej z celami Związku bądź na jego szkodę, a także w razie skazania go prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
Opublikowano: 23 września 2015, zmodyfikowano: 2 września 2024
Podziel się: