Treść artykułu

Logo Global Disability Summit.

O integracji na Global Disability Summit

W Berlinie 3 kwietnia br. zakończył się Global Disability Summit. Wydarzenie zgromadziło 4500 uczestników z prawie 100 krajów, w tym osoby z niepełnosprawnością, przedstawicieli rządów i liderów organizacji pozarządowych. Głównym tematem było promowanie integracji osób niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne stanowią 15 procent światowej populacji. To ok. 1,3 miliarda osób, które są często pomijane w projektach rozwojowych. W odpowiedzi na tę kwestię Global Disability Summit (międzynarodowy kongres dotyczący tematyki niepełnosprawności) wprowadził nowy cel: zapewnienie, aby co najmniej 15 procent projektów rozwojowych na poziomie kraju skupiało się na integracji osób z niepełnosprawnością. Obecnie tylko sześć procent projektów rozwojowych bezpośrednio przyczynia się do osiągnięcia tego wskaźnika. Cel ten został ujęty w przygotowanej na zakończenie wydarzenia deklaracji Amman-Berlin, którą przyjęło ponad 80 rządów i organizacji.

Podczas konferencji politycy, firmy, organizacje pozarządowe i instytucje podjęły ponad 800 zobowiązań w celu zwiększenia dostępności i znaczącego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością. Wśród nich był The World Blind Union (Światowy Związek Niewidomych). Kongres był organizowany przez Niemieckie Ministerstwo Rozwoju, Królestwo Jordanii i Międzynarodowy Sojusz na rzecz Osób Niepełnosprawnych (IDA).

Podczas ponad 60 sesji paneliści podejmowali dyskusje, które koncentrowały się na wzmocnieniu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i zapewnieniu, że zobowiązania będą prowadziły do zmian.

Podczas ceremonii otwarcia kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, potwierdził zaangażowanie Niemiec na rzecz włączania osób z niepełnosprawnością. Kanclerz zobowiązał się do osiągnięcia celu 15 procent i ogłosił, wspólną z Jordanią, inicjatywę na rzecz edukacji włączającej.

Król Jordanii Abdullah II wezwał do zaangażowania w działania mające na celu zapewnienie wszystkim ludziom życia z godnością i nadzieją. Podkreślał, że włączenie nie dotyczy tylko dostępności, ale także rozpoznania wrodzonego potencjału każdej istoty ludzkiej i tworzenia środowisk, w których każdy jest ważny.

Nawaf Kabbara, prezes Międzynarodowego Sojuszu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych (IDA), zaznaczył , że prawdziwe włączenie osób niepełnosprawnych nie może zostać osiągnięte, jeśli organizacje osób z niepełnosprawnością nie zasiądą przy stole, przy którym podejmowane są decyzje dotyczące finansowania.

Oprac. JR/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: informacja prasowa