Nowy wizerunek kolei – konferencja Urzędu Transportu Kolejowego
Pracownicy Instytutu Tyflologicznego PZN wzięli udział w Ogólnopolskim Forum Kolejowym pn. „Nowy wizerunek kolei”. Zdalne spotkanie odbyło się 28 kwietnia br. Tematem forum były inicjatywy i cele Europejskiego Roku Kolei oraz zmiany, jakie zaszły w transporcie kolejowym, dzięki którym staje się on nowoczesny, wygodny, szybki, ekologiczny, a przede wszystkim bezpieczny.
Od kilku lat możemy zaobserwować rozwój kolei w Polsce. Po torach jeżdżą coraz nowocześniejsze pociągi, podnosi się komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Możemy łatwo zakupić bilet przez Internet. Modernizowane są też setki kilometrów linii. A to wszystko dzięki środkom unijnym i krajowym. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podkreślał, że poprawa komfortu podróżowania, skrócenie czasu jazdy, modernizacja dworców, również w małych miejscowościach, i dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych to priorytety polskiego rządu. Ważne jest też inwestowanie w rozwój regionalnych i lokalnych połączeń kolejowych, co pozwala przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. W latach 2014-2020 polska kolej otrzymała około 10,2 mld euro. W najbliższych latach programy kolejowe będą finansowane ze środków polityki spójności, instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) oraz Krajowego Planu Odbudowy.
W trakcie debaty dotyczącej promocji i zachęcenia pasażerów do korzystania z transportu kolejowego poruszano m.in. tematy związane z pro-pasażerskimi aspektami kolei – nowoczesne i dostępne dworce, tabor wykorzystujący najnowsze technologie, tak aby podróż była komfortowa. Mówiono o tym, jak działać efektywnie i eliminować wykluczenie komunikacyjne.
W roli prelegentów udział wzięli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Organizacji Współpracy Kolei (OSJD), Centrum Unijnych Projektów Transportowych, pasażerskich przewoźników kolejowych, PKP S.A., Centralnego Portu Komunikacyjnego, Instytutu Kolejnictwa, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz uczelni wyższych.
Ogólnopolskie Forum Kolejowe to cykl debat organizowanych w ramach Europejskiego Roku Kolei. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Transportu Kolejowego. Następne spotkanie odbędzie się 26 maja br. i będzie dotyczyć wpływu funduszy unijnych na rozwój kolei.
Fot. Unsplash