Treść artykułu

Lalki barbie, a wśród nich lalka barbie z białą laską

Niewidoma lalka Barbie uczy inkluzywności

Na rynku pojawiła się niewidoma lalka Barbie. To pierwsza taka lalka na świecie. Stworzona po to, aby dzieci z dysfunkcją narządu wzroku mogły się z nią identyfikować, a także aby od najmłodszych lat wpajać ideę inkluzywności i otwartości na osoby niewidome i słabowidzące.

Pracując nad stworzeniem zabawki, firma Mattel nawiązała współpracę z Amerykańską Fundacją na rzecz Niewidomych (AFB). W efekcie tych konsultacji stworzono lalkę Barbie z dysfunckją narządu wzroku. Ma ona białą laskę oraz czarne okulary. Na opakowaniu produktu znajduje się napis „Barbie” w alfabecie Braille’a.

Firma Mattel przeprowadziła testy z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi, aby upewnić się, że lalka odpowiada ich potrzebom. Barbie jest ubrana w satynową różową bluzkę i teksturowaną spódnicę z falbanką. Bluzka ma kontrastowe haczyki i pętelki w jaskrawych kolorach służące do zapinania, a także elastyczny pas spódnicy ułatwiający zmianę ubioru. Ubranko wykonano w taki sposób, aby dzieci z dysfunkcją narządu wzroku mogły samodzielnie zmieniać ubrania zabawce.

– Wiemy, że Barbie jest czymś więcej niż zwykłą lalką. Daje możliwość wyrażenia siebie i pomaga zbudować poczucie przynależności – powiedziała Krista Berger, przedstawicielka firmy Mattel.

W sprawie nowego produktu firma zasięgnęła również opinii Królewskiego Narodowego Instytutu ds. Osób Niewidomych (RNIB) w Wielkiej Brytanii.

– Cieszy nas, że dzieci z dysfunkcją narządu wzroku mogą bawić się Barbie, która wygląda podobnie jak one. Jesteśmy zadowoleni ze szczegółów zastosowanych przy projektowaniu lalki – dotykowych ubranek, a także białej laski i czarnych okularów. Takie działanie to pozytywny krok w kierunku inkluzywności – stwierdziła Debbie Miller, dyrektor ds. doradztwa i wsparcia klienta w tej organizacji.

Celem producenta było to, żeby dzięki lalce osoby z dysfunkcją narządu wzroku zostały dostrzeżone w społeczeństwie, rozpoczynając edukację od jak najmłodszych obywateli.

Pierwsza Barbie pojawiła się w 1959 r. Do 2019 r. firma wyprodukowała 176 typów Barbie, z różnymi budowami ciała, 35 odcieniami skóry i 94 rodzajami fryzur. Były wśród nich również lalki, które miały różne rodzaje niepełnosprawności, m.in.: poruszające się na wózku inwalidzkim, z protezą kończyny, z aparatem słuchowym.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Materiały prasowe firmy Mattel