Treść artykułu

Lekarz w białym fartuchu

Nie obawiaj się, pamiętaj o leczeniu

Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apelują do pacjentów o zgłaszanie się do szpitali onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu oraz nieprzerywanie leczenia przeciwnowotworowego, zgodnie z zaleceniami lekarza. Obawa przed zakażeniem koronawirusem nie może powstrzymywać chorych przed leczeniem nowotworu.

Każdego roku w Polsce u ok. 170 tys. osób diagnozuje się nowotwór. Oznacza to, że każdego dnia 300 osób dowiaduje się o chorobie. Ponad połowie z tych osób (100 tys.) nie udaje się pomóc, dlatego, że trafiają do lekarzy, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Wczesne wykrycie nowotworu daje znacznie lepsze rokowanie i efekty terapii.

– Pandemia spowodowała spadek przyjmowanych nowych pacjentów w placówkach onkologicznych, w niektórych miejscach nawet o 50proc. Zdarza się, że pacjenci sami odwołują wizyty z obawy przed zakażeniem w szpitalu. Kiedy pandemia minie, do szpitali onkologicznych trafią pacjenci z rozpoznaniem nowotworu w III i IV stadium zaawansowania. Niestety w większości przypadków będzie już za późno – tłumaczą onkolodzy.

Jak zapewniają lekarze, szpitale onkologiczne pracują obecnie w ostrym reżimie sanitarnym. W placówkach zostały wdrożone procedury bezpieczeństwa zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku podejrzenia nowotworu istnieje możliwość zdalnego wystawienia karty DiLO przez lekarza POZ, z pominięciem kontaktu bezpośredniego. Lekarz POZ może wystawić e-DiLO na podstawie telekonsultacji. W momencie wystawienia e-DiLO dla pacjenta istotny jest tylko numer karty, który musi znać, aby zarejestrować się w centrum onkologii, również zdalnie.

– Apelujemy do wszystkich osób, które mają podejrzenie nowotworu, aby nie lekceważyły objawów i jak najszybciej poprosiły o wystawienie karty DiLO oraz zgłosiły się do szpitala onkologicznego. Wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie leczenia dają dużo większe szanse na wyleczenie – mówią lekarze.

Chorzy oraz ich bliscy, aby lepiej poznać chorobę i możliwości leczenia mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów edukacyjnych online „Onkologia bez tajemnic” przygotowanych przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych i lekarzy. Można się z nimi zapoznać na stronie: https://glospacjenta.pl/aktywnosci/warsztatyikonferencje/onkologia-bez-tajemnic-wirtualne-warsztaty-dla-pacjentow-onkologicznych_P94G4ZBr6V/

 

Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne

Fot. Unsplash