Treść artykułu

Tasma filmowa z napisem Youtube.

Nauka z Youtube’a

Są takie kanały na Youtube, których warto posłuchać. Można się z nich czegoś nauczyć, dowiedzieć, czasami nawet zdziwić! Ciężko jednak w zalewie filmików na tym popularnym portalu znaleźć coś wartościowego, dlatego podpowiadamy, które kanały nie będą stratą czasu.

Nauka. To lubię kanał Tomasza Rożka, fizyka, który od lat zajmuję się popularyzacją nauki. Autor napisał kilka książek, artykułów, a w radiowej Trójce prowadzi Pytania z Kosmosu. Na jego kanale znajdziecie ciekawostki naukowe, wyjaśnienie różnych pojęć z dziedziny fizyki, medycyny, a nawet współczesnych technologii. Ostatnio, jak prawie wszyscy, Pan Tomasz przybliża słuchaczom wiedzę na temat koronawirusa i robi to w ciekawy i przystępny sposób: https://www.youtube.com/user/naukatolubie/videos.

Astronarium to kanał prowadzony przez Bogumiła Radajewskiego, a produkowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i TVP Bydgoszcz.  Znajdziecie tutaj informacje o astronomii oraz o polskich naukowcach, którzy zgłębiają tajemnice kosmosu, a wszystko poparte rzetelną wiedzą o doskonałym przygotowaniem merytorycznym: https://www.youtube.com/channel/UCJ6RgJ8lYW5BGaLNM9FEMJg.

Polimaty tego kanału chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, bo Radosław Kotarski jest jednym z najpopularniejszych polskich youtuberów. W swoim filmach porusza w dowcipnej i lekkiej formie rozmaite zagadnienia z zakresu historii, psychologii, biologii, chemii, lingwistyki itp. https://www.youtube.com/user/Polimaty.

Wszechnica FWW to nie jeden youtuber, a szereg wykładów zamieszczonych na jednym kanale. Wszechnica to ogólnodostępna baza wykładów popularnonaukowych, wywiadów oraz dyskusji na tematy społeczno-polityczne do obejrzenia i wysłuchania online. Serwis prowadzony jest przez zespół Fundacji Wspomagania Wsi: https://www.youtube.com/channel/UCpCe7I0x_h2GVPX1nY5CV_w/about.

Arlena Witt język angielski w trochę innej odsłonie. Jeśli masz ochotę pogłębić wiedzę, posłuchać o ciekawostkach językowych, różnicach w akcencie czy idiomach, Arlena na pewno ci się spodoba: https://www.youtube.com/user/jezykalnia/videos.

Mówiąc inaczej gdyby więcej dziennikarzy słuchało tego kanału, może nie mielibyśmy tylu błędów językowych w mediach. Paulina Mikuła, polonistka, w przystępny i ciekawy sposób tłumaczy niuanse języka polskiego: https://www.youtube.com/user/PamikuPL.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – dla fanów psychologii to kanał obowiązkowy. Znajdziemy tu wiedzę psychologiczną w profesjonalnym wydaniu, bo przekazują ją wykładowcy i specjaliści: https://www.youtube.com/user/SWPSpl/videos.

Centrum Nauki Kopernik to bardziej rozrywka połączona z nauką. CNK prowadzi swój kanał od dawna, ale szczególnie w ostatnich tygodniach można na nim znaleźć wiele ciekawych materiałów, eksperymentów i wykładów: https://www.youtube.com/user/CentrumNaukiKopernik/videos.

Oczywiście, wybór jest większy, ale może na początek wystarczy. Zostańcie w domu i korzystajcie możliwe, że po kwarantannie wrócimy do codzienności z dużo większą wiedzą!