Treść artykułu

Zbliżenie na część tyflografiki „Bez tytułu”. Wypukły rower, za nim ścieżka, dookoła zieleń. Po lewej stronie tyflografiki trzy czarne wieże strażnicze. Za horyzontem niebo.

Narzędzia dotykowe jak małe dzieła sztuki

Specjalnie dla osób z dysfunkcją wzroku Muzeum Polin opracowało wielowarstwowe materiały, które pobudzają wyobraźnię i pozwalają lepiej zrozumieć sens obrazu. Materiały towarzyszą wystawie Wilhelma Sasnala pt. „Taki pejzaż”.

Pomocami dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie są tyflografiki, choć inne niż wszystkie. Poprzez zastosowanie różnych materii: drewna, piasku, skrawków tkanin powstała zmysłowa struktura. Dzięki niej zwiedzający „poczują” temperaturę zastosowanej barwy, fakturę pociągnięć pędzla, nastrój i emocje zapisane w obrazie. Te narzędzia dotykowe wyglądają, jak małe dzieła sztuki. Pozwalają „zobaczyć” w wyobraźni to, czego oko nie widzi. Tyflografiki ulokowane są w kasetce przy wejściu na ekspozycję. Uzupełnia je audiodeskrypcja dostępna na audioprzewodnikach, które można znaleźć w kasach. Audiodeskrypcje do wybranych prac artysty są także na stronie muzeum.

– Kiedy planowaliśmy otwarcie wystawy „Wilhelma Sasnala: Taki pejzaż”, postawiliśmy sobie za cel zbliżyć się jeszcze bardziej do naszych odbiorców. Dać im możliwość pełnego uczestnictwa. Wiedzieliśmy bowiem, że ta wystawa może stać się ważna dla wielu i powinna być dostępna dla wszystkich – zapewnia Wioleta Jóźwiak, koordynatorka ds. dostępności w muzeum.

Tyflografiki zostały opracowane wspólnie z Fundacją Wielozmysły. Ekspozycja będzie otwarta do 10 stycznia 2022 r. Usługa przewodnika, który oprowadzi po wystawie z wykorzystaniem tyflografik jest bezpłatna, a rezerwacje można zgłaszać na adres mailowy: grupy@polin.pl

6 listopada br. odbędzie się premiera krótkiego filmu z udziałem Roberta Więckowskiego (Fundacja Kultury bez Barier) i Adrianny Lau (Fundacja Wielozmysły), którzy opowiedzą o tyflografikach na wystawie Sasnala. Transmisja na profilu: https://pl-pl.facebook.com/polinmuseum/.

Źródło: Muzeum Polin

Fot. M. Jaźwiecki, Tyflografika do obrazu „Bez tytułu”.
Opis obrazka: Zbliżenie na część tyflografiki „Bez tytułu”. Wypukły rower, za nim ścieżka, dookoła zieleń. Po lewej stronie tyflografiki trzy czarne wieże strażnicze. Za horyzontem niebo.