Najlepsze szpitale onkologiczne według pacjentów
Onkofundacja Alivia publikuje wyniki rankingu placówek onkologicznych w Polsce. Zestawienie powstało na podstawie 35 tysięcy ocen chorych i ich bliskich oraz niemal 19 tysięcy komentarzy. Na portalu Alivia Onkomapa pacjenci onkologiczni ocenili łącznie 115 placówek.
W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości świadczeń w poszczególnych ośrodkach leczących nowotwory. Chorzy są zmuszeni szukać informacji o placówkach na własną rękę. Fundacja Alivia zbiera opinie pacjentów i na ich podstawie tworzy ranking szpitali onkologicznych.
Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymało Radomskie Centrum Onkologii. 551 osób oceniło ten ośrodek na 4,8 w pięciostopniowej skali. Głosujący wysoko oceniają szpital we wszystkich 5 kategoriach: przestrzeganie praw pacjenta, sposób leczenia, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu medycznego. 94% pacjentów i ich bliskich biorących udział w głosowaniu poleca tę placówkę.
Na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, również z oceną 4,8, którą wystawiło 504 użytkowników. Szczególnie doceniane jest tutaj przestrzeganie praw pacjenta i sposób leczenia – pacjenci mają poczucie, że ich leczenie jest prowadzone najlepiej jak to możliwe. Warto podkreślić, że aż 96% z nich poleca tę placówkę.
− UCK oceniam bardzo dobrze, jest to świetny ośrodek z niezwykle empatycznym, fantastycznym, wysoko wykwalifikowanym personelem z rewelacyjnym podejściem do pacjenta. Po otrzymaniu diagnozy szybko wykonano u mnie badania i wdrożono leczenie. UCK dysponuje szerokim wachlarzem możliwości diagnostycznych oraz leczniczych – wskazał pacjent placówki.
Podium zamyka Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie, który otrzymał ocenę 4,7 od 858 pacjentów. Głosujący wysoko oceniają tu komfort leczenia, a 96% z nich poleca ośrodek.
− Placówka, gdzie jest bardzo miły i kompetentny personel. Szpital jest nowy i bardzo czysty. Atmosfera tam panująca powoduje, że człowiek zapomina, jak ciężko jest chory i może przejść przez chorobę bez strachu i niepotrzebnego stresu. Zdecydowanie polecam – podaje pacjent.
Ranking przyjaznych szpitali onkologicznych w Polsce udostępniony został na stronie: https://alivia.org.pl/wp-content/uploads/sites/10/2025/01/Alivia-Onkomapa_-Ranking-najlepszych-placowek-onkologicznych-w-Polsce-Alivia-Onkomapa_-Ranking-najlepszych-placowek-1.pdf
Kompendium wiedzy dla pacjentów i ich bliskich
Na stronie https://centrumkryzysowe.org.pl/ pacjenci mogą znaleźć informacje o: danym rodzaju choroby, ścieżce leczenia, diecie, rehabilitacji, skutkach ubocznych terapii, koordynatorze onkologicznym. Dowiedzą się oni również o wsparciu socjalnym i psychologicznym. Zainteresowani mogą również zadzwonić na infolinię Onkologicznego Centrum Kryzysowego – telefon 22 105 55 30. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 17:00−19:00.Można tam zadać specjalistom pytania: „Zdiagnozowano u mnie chorobę, co robić?”, „Gdzie mogę się znaleźć rzetelne informacje na temat swojej choroby?, „Ktoś z rodziny zachorował, nie radzę sobie z tym”, „Czy jako pacjent mogę się domagać badania?”, „Jak zorganizować hospicjum domowe dla bliskiej osoby?”.
Źródło: Fundacja Alivia, Onkologiczne Centrum Kryzysowe
Centrum Komunikacji PZN