Treść artykułu

Prezes ZG PZN, Andrzej Brzeziński, z kwiatami stoi przed dyrektorką Ośrodka, Anną Tomaszewską. W tle przewodnicząca Stowarzyszenia a za nią widzowie.

Nagrody, śmiech i atrakcje ‒ II zlot dzieci i młodzieży z problemami wzrokowymi w Łodzi

24 maja br. na ulicy Dziewanny w Łodzi, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych nr 6 spotkały się dzieci i młodzież – uczniowie i absolwenci placówki, ich rodziny i nauczyciele, dawni oraz obecni. To z myślą o nich przygotowano – sprzyjający integracji i bliskości – piknik.

II zlot dzieci i młodzieży z problemami wzrokowymi „Spotkajmy się!” był okazją do świętowania 25-lecia Stowarzyszenia „Spojrzenie”, które ćwierć wieku działa przy szkole na Dziewanny. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wśród gości obecni byli także: prezes PZN – Andrzej Brzeziński, dyrektor Oddziału Łódzkiego PFRON-u – Władysław Skwarka, a także przedstawicielki z zaprzyjaźnionych ośrodków, m.in. z Torunia, Dąbrowy Górniczej i Lublina.

W czasie oficjalnego wprowadzenia, poprowadzonego przez dyrektor Ośrodka Annę Tomaszewską i przewodniczącą Stowarzyszenia Bogumiłę Golembę, było miejsce na podziękowania i wyróżnienia. Prezes ZG PZN Andrzej Brzeziński wręczył osobom zaangażowanym zarówno w działania Ośrodka, jak i Stowarzyszenia (byłym nauczycielom, lekarzom, konsultantom) złote, srebrne i brązowe odznaczenia PZN oraz odznaki Przyjaciel Niewidomego.

Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, wspomnienia i rozmowy. Były również stoiska informacyjne różnych organizacji i firm z najnowszym sprzętem tyflologicznym i technologiami wspomagającymi, również w druku 3D. Na stoisku PZN prezentowano czasopisma wydawane przez Związek – dla dzieci i młodzieży „Pod Lupą” i „Promyczek”, „Pochodnię” dla dorosłych czytelników i „Nasze dzieci” dla tyflopedagogów i opiekunów oraz materiały edukacyjne. Korzystając z dnia otwartego, uczestnicy pikniku zwiedzali również szkołę, zapoznawali się z jej działalnością i możliwościami, jakie daje swoim uczniom.

Na terenie otwartym przed budynkiem na wszystkich czekały różnorodne atrakcje. Prowadzono warsztaty perkusyjne i ceramiczne. Można było poddać się masażom, wziąć udział w zajęciach plastycznych i zrobić ozdobny łapacz snów czy przymocować fantazyjne kwiatki do kołdry królewny, której łoże stanęło na środku trawnika. Popularnością cieszyły się stanowiska, gdzie chętnym pleciono kolorowe warkoczyki czy strzelano z łuku do tarczy.

Na wszystkich, którzy aktywnie spalili kalorie, czekał poczęstunek. Było gdzie usiąść, odpocząć, napić się i zjeść. Kolejka do popcornu i waty cukrowej była naprawdę długa. Zlot „Spotkajmy się!” to udane wydarzenie i ma szansę stać się stałym punktem w kalendarzu wydarzeń dla całej rodziny, w której są dzieci z dysfunkcjami wzroku.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Budzicz-Marchlewska, Centrum Komunikacji PZN

Stoisko Fundacji Prowadnica z robionymi przez nich grami dla osób niewidomych. Rozstawione scrabble, chińczyk, szachy i inne.

Po alejce z kostki idą ludzie. Niektórzy stoją, przyglądając się ustawionym wzdłuż atrakcjom.

Stoiska z pomocami dydaktycznymi, sprzętem tyflologicznym. Na pierwszym planie stolik. Na nim czasopisma „Pod Lupą”. W tle ludzie.