Nagroda Zaufania Złoty OTIS dla Elżbiety Oleksiak
W kwietniu odbyło się wręczenie Nagród Zaufania Złoty OTIS. Statuetki przyznano 30 znamienitym osobom w siedmiu kategoriach. Wśród nagrodzonych była również Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji PZN.
Gala Nagrody Zaufania Złoty OTIS odbyła się 24 kwietnia br. w Warszawie. Nagroda wręczana jest od 2004 r. z inicjatywy wybitnych specjalistów i autorytetów zrzeszonych w Kapitule Nagrody Zaufania Złoty OTIS.
– Nagrodę tę przyznają osoby, które realnie współtworzą system ochrony zdrowia. Ich niezależność i różnorodność ich specjalizacji sprawiają, że mają oni odwagę doceniać tych, których zasługi bywają pomijane. Dzięki temu Złoty OTIS to nagroda daleka od schematów. Wiemy, że ochrony zdrowia nie da się naprawiać bez ludzi, którzy ją współtworzą z pasji, a nie tylko z powodu przepisów. To nagroda dla tych, którzy codziennie stają po stronie pacjenta – powiedział Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły.
W tegorocznej edycji Nagrody Zaufania Złoty OTIS statuetki przyznano 30 osobom nagrodzonym w siedmiu kategoriach: dorobek życia, debiut naukowy, osiągnięcia w medycynie w roku 2024, lekarz i społecznik, diagnosta i społecznik, media i zdrowie oraz nagrody specjalne. W kategorii dorobek życia uhonorowani zostali: prof. Lidia Rudnicka – Honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prof. Marek Hartleb – autorytet w dziedzinie hepatologii, prof. Tomasz Mach – wybitny gastroenterolog oraz prof. Mansur Rahnama-Hezavah – ekspert w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.
Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN, została wyróżniona za działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku, w tym wspieranie upowszechniania dostępu do nowoczesnych technologii związanych z monitorowaniem i leczeniem cukrzycy dla niewidomych pacjentów z cukrzycą.
„Zawsze myślę o szczególnych grupach osób z problemami wzroku, np. właśnie chorych na cukrzycę, ze stwardnieniem rozsianym, z problemami słuchu, chorobami psychicznymi czy o dzieciach z porażeniem mózgowym. Ich wspomaganie musi być realizowane kompleksowo i obejmować: leczenie, edukację, np. diabetologiczną, neurologiczną, uwzględniającą potrzeby i możliwości osób niewidomych (dłuższy czas edukacji, zastosowane inne metody i pomoce), zajęcia ze specjalistycznej rehabilitacji podstawowej, a także rehabilitację psychologiczną. Można to robić na specjalnych turnusach leczniczo-szkoleniowo-rehabilitacyjnych. Można szkolić niewidomych i słabowidzących chorych na cukrzycę, którzy byliby liderami i tworzyli ruch samopomocowy”‒ to wypowiedź Elżbiety Oleksiak z publikacji przygotowanej przez organizatorów konkursu na temat laureatów.
– Każdego roku podziwiamy osoby o bardzo różnych zasługach. Są wśród nich wybitni lekarze, społecznicy, którzy zbudowali coś od zera, dziennikarze o wyjątkowej wrażliwości, młodzi naukowcy pełni pasji. To osoby, które zostawiły trwały ślad w ochronie zdrowia – często bez rozgłosu, ale zawsze z pełnym zaangażowaniem – powiedział Paweł Kruś.
XXII Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2025
Kategoria: Dorobek życia
- Prof. Lidia Rudnicka: dorobek życia w dermatologii,
- Prof. Marek Hartleb: dorobek życia w hepatologii,
- Prof. Tomasz Mach: dorobek życia w gastroenterologii,
- Prof. Mansur Rahnama-Hezavah: dorobek życia w stomatologii.
Kategoria: Osiągnięcia w roku 2024
- Mgr Aleksandra Owczarzy: za osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej,
- Mgr Karolina Kulig: za osiągnięcia w biotechnologii,
- Dr Magdalena Piotrowska-Mieczkowska: za osiągnięcia w biotechnologii,
- Alicja Koleśnik: za osiągnięcia w rozwijaniu opieki farmaceutycznej.
Pełna lista laureatów XXII Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2025 znajduje się na stronie: https://zlotyotis.pl/konferencja-2025/.
Centrum Komunikacji PZN