Treść artykułu

Turyści z plecakami idą szlakiem w górach, przez połoninę

Na dostępnym szlaku w Bieszczadach

Ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją powstała w Mucznem w Bieszczadach. Na szlaku, prowadzącym do wieży widokowej na szczycie góry Jeleniowaty, zamontowano system Totupoint, znajdują się tam również inne udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących.

Bieszczadzki dostępny szlak znajduje się w okolicach Mucznego, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Ścieżka zaczyna się obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem i ma 4,5 km długości. W  większości wiedzie po drodze terenowej, a jego przewyższenie wynosi ok. 220 m w pionie. Szlak zatacza pętlę, kończy się i zaczyna w tym samym miejscu, prowadzi przez pasmo Jeleniowate 907 m n.p.m., na szczycie którego znajduje się najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach o wysokości 34 m. W Mucznem znajduje się pawilon wystawowy bieszczadzkiej fauny i flory, a także ogród sensoryczny. Co może stanowić dopełnienie wycieczki.

Na szlaku zamontowano system Totupoint. Składa się on ze znaczników, które emitując dźwięk, informują użytkownika o swoim położeniu komunikatem tekstowym lub głosowym. Dodatkowo na trasie znajdują się mapy i tabliczki z informacjami w alfabecie Braille’a.

−  W Programie Dostępność Plus turystyka społeczna zajmuje istotne miejsce. Chcemy, aby co najmniej 100 km szlaków turystycznych i 10 schronisk górskich stało się dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami – tłumaczy wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nie jest to jedyny szlak przygotowany dla osób niewidomych i słabowidzących, taka ścieżka znajduje się również w Beskidzie Niskim.

Źródło: MFiPR