Treść artykułu

siatka graficzna z różnymi symbolami związanymi z komputerami (wifi, muzyka, youtube,ustawienia); palec mężczyzny naciska symbol kłódki, który znajduje się na środku obrazka

Na co uważać w sieci?

8 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.  Z tej okazji zapytaliśmy Mateusza Ciborowskiego, eksperta dostępności portalu gov.pl, w jaki sposób zachowywać się w sieci, by uniknąć kłopotów.

Poniżej zamieszczamy kilka rad dotyczących bezpiecznego zachowania w Internecie.

  1. Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców.

Mogą one zawierać wirusy, które zainfekują twój komputer. Pochodzą najczęściej zza granicy lub z domen, gdzie można za darmo założyć konto. Są to najczęściej wiadomości o wygranej, spadku czy innej super ofercie.

  1. Nie otwieraj załączników z podejrzanych maili.

Jeżeli otworzysz już wiadomość, a twoje obawy wzbudza załącznik, to go nie otwieraj. Podejrzany mail z podejrzanym załącznikiem mogą okazać się mieszanką wybuchową. Oszuści czasem wysyłają fałszywą fakturę, którą trzeba opłacić. Bezwzględnie nie otwieraj jej, jeżeli nie spodziewasz się takiej płatności.

  1. Nie klikaj w reklamy pojawiające się na pulpicie czy w przeglądarce.

Może to spowodować zarażenie komputera wirusem, trojanem lub oprogramowaniem szpiegującym. Ignoruj takie reklamy, a komputer natychmiast poddaj czyszczeniu z niechcianego oprogramowania.

  1. Wiem, że tego nie lubisz, ale twórz trudne do odgadnięcia hasła.

Najlepsze są takie, które nie są ciągiem logicznym, a wygenerowanym losowo. Nie nadawaj haseł będących imieniem twojego psa, kota czy dziecka. W różnych serwisach czy przy różnych adresach mailowych podawaj inne hasła. Zapamiętuj je i nie zapisuj ich na telefonie czy w komputerze.

  1. Regularnie aktualizuj swój komputer.

Regularna aktualizacja systemu komputerowego, programu operacyjnego czy aplikacji pomaga w ochronie. Aktualizacje zawierają poprawki, które mogą być „dziurami” bezpieczeństwa. Nie odkładaj tego procesu.

  1. Korzystaj z zapory sieciowej firewall.

Włącz zaporę sieciową, zwaną również ogniową. Pozwoli ona na ochronę twojego sprzętu przed dostępem z zewnątrz.

  1. Nie zapominaj o wylogowaniu się z serwisów.

Tego chyba najbardziej nie lubimy. Naturalnie poza trudnymi hasłami. Pamiętaj jednak, by zawsze wylogować się z serwisów internetowych i nie zapamiętywać w przeglądarce haseł do witryn. Zmniejsza to ryzyko dostania się do twoich danych przez nieuprawnione osoby.

  1. Podawaj swoje wrażliwe dane jedynie na stronach z certyfikatem SSL.

Zwróć uwagę, czy przy adresie strony jest symbol kłódki zabezpieczającej lub czy adres witryny zaczyna się od https. Wówczas bezpiecznie możesz się logować.

  1. Pobieraj pliki i programy jedynie ze znanych i zaufanych źródeł.

Zwróć też uwagę, czy z programem, który instalujesz, nie instalują się jeszcze dodatkowe moduły.

  1. Korzystaj z zaufanego i zawsze aktualnego pakietu antywirusowego.

Oprogramowanie to ochroni cię przed niespodziankami. Pamiętaj, by regularnie skanować system operacyjny programem antywirusowym.

A na zakończenie dodatkowa refleksja:

Bywają serwisy, które „udają” witrynę banku czy np. popularnego sklepu internetowego i chcą od nas wyłudzić dane lub pieniądze.

Jeżeli widzisz różnice w serwisie, który wydaje ci się podejrzany, twój program powiększający pokazuje stronę inaczej niż zwykle, a czytnik ekranu czyta inne komunikaty niż zazwyczaj, sprawdź, czy rzeczywiście jesteś na stronie swojego banku czy ulubionego sklepu.

Wiedza hakerów z dziedziny dostępności raczej nie jest zbyt duża, więc najczęściej nie dbają o detale mające na nią wpływ. Z tego powodu technologie asystujące, takie jak programy powiększające czy odczytujące ekran mogą zwrócić twoją uwagę na specyficzne zachowanie serwisu.

 

Fot. Pixabay

DU/Centrum Komunikacji PZN