Na co dofinansowanie z programu „Aktywny samorząd”?
PFRON kontynuuje w tym roku realizację programu „Aktywny samorząd”. W jego ramach obowiązują dotychczasowe warunki dofinansowania, z korzystną waloryzacją maksymalnych przyznawanych kwot o 5%. Obecnie budżet na dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością jest wyższy niż w zeszłym roku i wynosi 275,8 mln zł.
Program „Aktywny Samorząd” składa się z dwóch modułów. W pierwszym module będą realizowane formy wsparcia w następujących obszarach:
- Obszar A – likwidacja bariery transportowej – m.in.: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy.
- Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym – m.in.: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, dofinansowanie szkoleń w zakresie jego obsługi, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego.
- Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się – m.in.: pomoc w zakupie protezy kończyny, wózka inwalidzkiego lub skutera, pomoc w utrzymaniu ich sprawności technicznej.
- Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka).
- Obszar E – pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej.
Wniosek o przyznanie dodatku w obszarze E modułu I można składać od 2 stycznia do 31 grudnia 2025 r. W obszarach A–D od 1 marca do 31 sierpnia 2025 r. Wypłaty dodatku na wnioski złożone w 2025 r. rozpoczną się nie wcześniej niż w drugim kwartale roku.
Wsparcie w uzyskaniu wyższego wykształcenia
Drugi moduł programu „Aktywny Samorząd” dotyczy wsparcia w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Jest adresowany do osób z niepełnosprawnością pobierających naukę w: szkole policealnej, kolegium i określonej szkole wyższej. Pomoc z PFRON mogą uzyskać też osoby, które przewód doktorski otworzyły poza studiami doktoranckimi/doktorskimi.
Wnioski o wsparcie w ramach modułu II będzie można składać od 1 marca do:
- 31 marca 2025 r. (wnioski dotyczące roku akademickiego 2024/2025),
- 10 października 2025 r. (wnioski dotyczące roku akademickiego 2025/2026).
Wnioski składane w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW)
Wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia. System ten jest wyposażony we wszystkie potrzebne formularze i wzory. Ponadto proponowane są różne formy pomocy w trakcie składania wniosku, takie jak użycie kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki czy infolinia. Zainteresowani mogą również skorzystać z mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pomocy pracownika w punktach informacyjnych SOW zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON.
Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania wsparcia w ramach modułu I i II znajdują się na stronie: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/program-aktywny-samorzad-w-2025-roku/.
Źródło: PFRON