Muzeum Kościuszkowskie z ofertą dla osób niepełnosprawnych
W nowo otwartym Muzeum Kościuszkowskim w Krakowie prezentowana jest wystawa pt. „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Muzeum to obszerny kompleks , w którym znajduje się m.in: trasa edukacyjna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wykonana z brązu makieta Kopca Kościuszki i fortu oraz ogród kościuszkowski.
Wystawa upamiętnia dziedzictwo Tadeusza Kościuszki, aby była bardziej przystępna zastosowano nowoczesne narzędzia wystawiennicze ukazujące Kościuszkę jako superbohatera, który dzięki wielu talentom zmieniał świat. Widzowie biorą udział w widowisku, które łączy w sobie projekcje multimedialne, elementy gry komputerowej, z tradycyjnymi muzealiami pochodzącymi ze zbiorów polskich instytucji muzealnych.
Wątki z życia głównego bohatera zamknięto w kapsułach pamięci. Prowadzą one widza od jego domu rodzinnego w białoruskiej Mereczowszczyźnie, do Szkoły Kadetów w Warszawie, przez Filadelfię, aż na krakowski rynek i pole bitwy pod Racławicami. Opowieść o Kościuszce tworzą też cenne eksponaty i pamiątki.
W ogrodzie kościuszkowskim, tuż przy budynku ekspozycji, powstała trasa edukacyjna przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pokazująca Kościuszkę od prywatnej strony. Zwiedzający poznają ciekawostki na temat jego wyglądu, osobowości, upodobań, pasji i zainteresowań oraz życia uczuciowego. Dowiadują się, że komponował muzykę, grał w szachy i bilard, a jego ulubioną używką była kawa, którą potrafił przyrządzać na wiele sposobów.
Tuż przy wejściu na Kopiec Kościuszki zainstalowano makietę kopca i fortu. Makieta spełnia funkcję edukacyjną zarówno dla osób widzących, jak i niepełnosprawnych, w tym niewidomych – z boku makiety umieszczono opisy w Braille’u (po polsku i angielsku), a elementy zostały wykonane z dużą dokładnością, aby możliwe było poznawanie ich przez dotyk.
Wystawę jest otwarta w godz.10-19.
Muzeum Kościuszkowskie
al. Waszyngtona 1
Kraków
Więcej informacji: http://kopieckosciuszki.pl/
Fot. Pixabay