Treść artykułu

Plan tyflograficzny

Muzeum Emigracji bez barier

Muzeum Emigracji w Gdyni stawia na dostępność. Instytucja ma bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do osób z niepełnosprawnościami.

Muzeum znajduje się w sercu gdyńskiego portu, pod adresem „Polska 1″ w zabytkowym Dworcu Morskim. Prezentuje, w bardzo nowoczesnej formie, tematykę emigracji Polaków. Ekspozycję można zwiedzać przy asyście przeszkolonych wolontariuszy − przewodników. O dostępność instytucji dba zespół pracowników i współpracowników wraz z koordynatorką.

Strona internetowa instytucji posiada specjalną zakładkę „Dostępność” z informacjami dla osób z niepełnosprawnościami. Na stronie znajdują się takie materiały jak np.: transkrypcja audiospaceru po Dworcu Morskim, audiospacer i wideospacer w PJM oraz opis muzeum w ETR. Dla zwiedzających dostępne są audioprzewodniki po wystawie stałej w kilku językach, także z wykorzystaniem wideoprzewodnika w PJM.

Z oferty edukacyjnej muzeum mogą skorzystać zarówno indywidualni zwiedzający, jak i grupy z różnego rodzajami niepełnosprawności. Oferta dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku:

  • bezpłatne oprowadzanie po wystawie stałej prowadzone przez przewodników biegłych w audiodeskrypcji, którzy pomagają osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku w poznaniu budynku i odkrywaniu tych elementów ekspozycji, które można poznawać nie tylko wzrokiem.
  • bezpłatna oferta warsztatowa adresowana do dzieci. Dzieci poznają zagadnienia związane z wyjazdami z kraju – na stałe lub w krótką podróż. Na podstawie zawartości walizek podróżników i emigrantów z różnych dekad, zastanawiają się dlaczego wyjeżdżano i jakie kierunki cieszyły się największą popularnością.
  • bezpłatna oferta warsztatowa adresowana do osób dorosłych. Warsztat ma na celu przybliżenie uczestnikom w aktywny sposób, czym jest emigracja i pokazać, jak różne mogą być oblicza i doświadczenia osób, które zdecydowały się na stałą zmianę miejsca zamieszkania.

W celu umówienia wizyty w muzeum należy kontaktować się pod numerem tel. 58 670 41 56 lub wysyłając wiadomość na adres: m.otrebska@muzeumemigracji.pl.

Więcej informacji na temat oferty edukacyjnej muzeum można znaleźć na stronie: https://polska1.pl/wizyta/informacje-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/.

Źródło: Program Dostępność Plus

Fot. Shuttertock