Treść artykułu

dziewczyna stoi w muzeum i się rozgląda, za nią na ścianach wiszą obrazy

Muzealny rozkład jazdy

W związku z nadchodzącymi wystawami w Muzeum Narodowym w Warszawie („Stan rzeczy”, „Chagall” i „Cyrk”) placówka przygotowała ofertę wydarzeń skierowanych do osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału.

  • 20 maja (piątek), godz. 18.00 – Rzeczy. Towarzysze codzienności

Zwiedzając wystawę „Stan rzeczy”, uważnie przyjrzymy się używanym przez nas przedmiotom oraz tym, które odeszły w zapomnienie. Do czego służyły szkandela, parura i egreta? Porozmawiamy o tym, jakie rzeczy towarzyszą nam na różnych etapach życia i w kolejnych porach dnia. Czy są wśród nich takie, których używamy niezależnie od epoki i szerokości geograficznej?

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / zapisy od 17 maja / ok. 75 min. / liczba miejsc ograniczona

  • 24 czerwca (piątek), godz. 18.00 – Świat wyobraźni Marca Chagalla

Szybujące po niebie postaci, lekko rozmyte, zniekształcone sylwetki i przedmioty oraz żywe kolory – to cechy charakterystyczne twórczości Marca Chagalla. Był on jednym z najwybitniejszych malarzy i grafików XX w. Pod koniec 2021 r. Muzeum Narodowe w Warszawie zakupiło 14 prac artysty. Dzieła przedstawiają sceny ze Starego Testamentu, pary zakochanych, rośliny i zwierzęta. Podczas spotkania porozmawiamy o niepowtarzalnym stylu Chagalla i poszukamy jego źródeł w biografii artysty.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / zapisy od 21 czerwca / ok. 75 min. / liczba miejsc ograniczona

  • 14 lipca (czwartek), godz. 18.00 – Pod kopułą namiotu

Pod kopułą cyrkowego namiotu dzieją się sceny zaskakujące i zapierające dech w piersiach. Cyrkowcy jawią się nam jako wolni, niepodlegający żadnym normom i obyczajom, a swoimi talentami budzą podziw zgromadzonej publiczności. Cyrk to także mikrokosmos, zamknięty świat starannie wyreżyserowanych pozorów. To także źródło inspiracji dla artystów różnych epok. Co pod warstwą makijażu i w cieniu cyrkowych reflektorów dostrzegali malarze, rzeźbiarze i plakaciści?

Muzeum Rzeźby w Królikarni / wstęp bezpłatny / zapisy od 12 lipca / ok. 75 min. / liczba miejsc ograniczona

Aby zapisać się na spotkania, należy skontaktować się z muzeum telefonicznie (nr tel. 22 629 50 60) lub mailowo (e-mail: edukacja@mnw.art.pl).

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do muzeum proszone są o kontakt z Działem Edukacji pod nr tel. 22 629 50 60.

 

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Fot. Shutterstock