Można już składać wnioski o 500+
Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest już druk wniosku o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Po wypełnieniu dokument można złożyć w każdej placówce ZUS lub przesłać pocztą.
Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo. Jeśli tego typu dokumenty znajdują się już w dokumentacji emerytalno-rentowej w ZUS, to nie trzeba ich dołączać ponownie.
Wniosek można pobrać na stronie: https://www.zus.pl/documents/10182/2875809/2244_19+ESUN_do+zapisu.pdf/b09a1f10-d46f-e2a0-0d96-7d15a3241084. Należy podać w nim następujące informacje:
- Dane identyfikacyjne:
- imię i nazwisko
- obywatelstwo
- imię ojca i matki
- PESEL lub numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, datę urodzenia oraz płeć (w przypadku braku numeru PESEL)
- Dane adresowe:
- adres zameldowania
- adres zamieszkania i adres do korespondencji – jeśli są inne niż adres zameldowania,
- Czy masz przyznane prawo do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub aktualnie starasz się o takie świadczenie:
- rodzaj świadczenia (np. emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy)
- wysokość świadczenia
- nazwę instytucji, która wypłaca świadczenie i miejscowość, w której znajduje się jej siedziba
- Czy masz przyznane prawo do świadczeń z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych lub aktualnie starasz się o takie świadczenie:
- rodzaj świadczenia (np. emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy)
- wysokość świadczenia
- nazwę państwa i zagranicznej instytucji, która wydaje decyzję w tej sprawie
- Inne informacje, które mają wpływ na rozpatrzenie wniosku:
- jeśli wniosek o świadczenie uzupełniające 500+ złożyłeś jeszcze w innym niż ZUS organie rentowym – podaj nazwę tej instytucji oraz miejscowość, w której znajduje się jej siedziba
- oświadczenie czy aktualnie przebywasz w areszcie śledczym lub zakładzie karnym
- jeśli nie posiadasz polskiego obywatelstwa, wskaż, czy masz prawo pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i daty graniczne tego prawa
- Twój podpis.
Pomoc przy wypełnianiu wniosku można uzyskać we wszystkich placówkach ZUS na salach obsługi klientów – w godzinach otwarcia sal oraz w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.
Więcej informacji o warunkach, jakie trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie, terminach jego wypłaty, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, można znaleźć na stronie: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/500-swiadczenie-uzupelniajace-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji/2388941.
Źródło: zus.pl