Treść artykułu

Pies przewodnik leży na ziemi i patrzy na swojego właściciela

Moje życie z psem przewodnikiem

Piotr, pracownik Centrum Rehabilitacji PZN, dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z posiadaniem psa. Czworonoga otrzymał on z poznańskiej Fundacji Labrador − pies przewodnik w ramach projektu „Budowanie kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”.

Redakcja Dlaczego zdecydowałeś się na psa przewodnika?

Piotr − Pies przewodnik jest nieocenioną pomocą dla aktywnych osób z niepełnosprawnością wzroku. Ułatwia on nie tylko poruszanie się w terenie, którego nie znamy, ale też na trasach codziennie uczęszczanych.

Redakcja − W jakich czynnościach pomaga pies przewodnik?

Piotr − Zadaniem psa przewodnika jest bezpieczne przeprowadzenie osoby niewidomej z punktu A do punktu B. Należy jednak pamiętać, że to właściciel musi wiedzieć, gdzie iść, bo pies tego nie wie. Zadaniem psa jest m.in. pokazanie przejścia dla pieszych, schodów, drzwi i jeszcze paru innych miejsc. Pies jest tylko psem, bez względu na to, jaki jest mądry.

Redakcja − Kto szkolił tego psa?

Piotr −  Moją sunię szkolił trener z Fundacji Labrador − pies przewodnik.

Redakcja − Czy pies przekazywany osobie niewidomej posiada całą wiedzę dotyczącą asystowania, czy też należy go cały czas szkolić?

Piotr − Pies jest przekazywany osobie niewidomej po zakończeniu szkolenia potwierdzonego certyfikatem, lecz należy pamiętać, że to tylko zwierzę. Cały czas, kiedy pies jest aktywny zawodowo, należy z nim pracować, aby nie utracił nabytych umiejętności. Jedną z metod jest nagradzanie przysmakiem za dobrze wykonaną komendę.

Redakcja − Co trzeba zapewnić czworonogowi?

Piotr − Psy przewodniki, szkolone przez różne instytucje, mają jasno określone warunki bytowe zawarte w umowach. Są tam określone punkty mówiące o dobrostanie zwierząt, których należy rygorystycznie przestrzegać. Opiekun musi pamiętać, przede wszystkim, że jest to pies, który ma swoje potrzeby. Należy o niego dbać, w żadnym razie nie wolno go przekarmiać, musi mieć stały dostęp do wody i wygodne legowisko.

Pies musi mieć też kontakt z przedstawicielami własnego gatunku, np. podczas spacerów. Pod żadnym pozorem nie wolno go spuszczać ze smyczy podczas spaceru, jeśli osoba niewidoma jest bez asysty. Nie wolno też użyczać psa do pracy innej osobie niewidomej.

Redakcja − Jakie obowiązki ma właściciel?

Piotr − Właściciel musi dbać o psa, o jego kondycję fizyczną, zapewnić opiekę weterynaryjną, wykonywać regularnie szczepienia zwierzęcia. Przede wszystkim nie powinien traktować psa tylko jak białej laski lub inny przedmiot. Psy też mają uczucia.

Redakcja − Czy to Pana pierwszy pies przewodnik?

Piotr − Moja sunia jest moją drugą psią przewodniczką. Jej poprzednikiem był pies wyszkolony w Wielkiej Brytanii. Niestety odszedł na drugą stronę tęczowego mostu.

Redakcja − Czy pies przewodnik jest czworonogiem takim jak inne?

Piotr − Pies przewodnik jest normalnym psem, ma cztery łapy, mokry nos i merdający ogon. Jedyną jego charakterystyczną cechą jest to, że możemy go mieć cały czas przy sobie.

Redakcja − Jakie rozrywki powinien mieć ten zwierzak?

Piotr − Do ich ulubionych rozrywek należy aportowanie, bieganie, zabawa z piłką z właścicielem oraz w berka z innymi psami. Ulubioną czynnością labradorów jest jedzenie, ale pokarm należy im dawkować, aby nie stały się otyłe.

Redakcja − Czy pies przewodnik pracuje do określonego wieku? A potem, co dalej dzieje się z psem?

Piotr − Niestety psy starzeją się szybciej od ludzi, więc ich wiek emerytalny jest określony przez instytucje szkolące psy przewodniki. Są pewne reguły jasno określające wiek psa, do którego może on pracować. Przeważnie jest to ósmy rok życia zwierzęcia, chyba że pies przejdzie weryfikację dokonaną przez trenera. A on poświadczy, że zwierzę może dalej pracować przez rok. Potem należy test powtórzyć, jednak nie dłużej, niż do 11 r.ż. psa. Po zakończeniu życia zawodowego zwierzę przechodzi na zasłużoną emeryturę. Moim zdaniem, emerytowany pies przewodnik, w miarę możliwości, powinien pozostać ze swoim niewidomym panem, gdyż zapracował na to.

 

Projekt „Budowanie kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania” jest finansowany ze środków unijnych. Liderem jest PFRON, a partnerami: Polski Związek Niewidomych, Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Labrador – Pies Przewodnik, Fundacja Pies Przewodnik, Fundacja Psie Serce oraz Fundacja Vis Maior.

Fot. Shutterstock