Treść artykułu

Ujęcie na palce, które układają klocki z symbolami dostępności

Miliard złotych dla osób z niepełnosprawnościami

Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami, samochody, tworzenie nowych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego to działania, na które zostanie przeznaczony miliard złotych w ciągu trzech lat.

Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” ma na celu zapewnienie możliwości niezależnego życia osobom z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, szczególnie tym wymagającym wsparcia w czynnościach życia codziennego oraz osobom młodym kończącym szkoły. Program składa się z trzech modułów.

Moduł A: przewiduje dofinansowanie wynajmu mieszkania dla absolwentów opuszczających uczelnie lub szkoły średnie i policealne, na okres rozpoczęcia zatrudnienia, w tym poszukiwania pracy. Ze wsparcia skorzysta co najmniej 3 tys. absolwentów. Operatorem projektu będą samorządy powiatowe. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to marzec 2022 r.

Moduł B: przewiduje dofinansowanie zamiany mieszkania obarczonego barierami architektonicznymi dla osób z dysfunkcją narządu ruchu. W ciągu trzech lat ze wsparcia skorzysta co najmniej 2,5 tys. osób. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to marzec 2022 r.

Moduł C: program dla organizacji pozarządowych na tworzenie mieszkań wspomaganych oraz społeczności mieszkaniowych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wymagających stałego wsparcia. Ta forma pomocy zakłada się uruchomienie ok. 150 – 250  nowych mieszkań wspomaganych. Operatorem będą oddziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Program samochodowy

Celem kolejnego programu będzie zaopatrzenie w specjalnie dostosowane środki transportu osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Będzie się on składał z trzech części.

Moduł A: zapewnienie osobie z niepełnosprawnością samochodu dostosowanego do jej indywidualnych  potrzeb. Środki będą dostępne od kwietnia 2022 r., a za cały proces odpowiadać będzie PFRON.

Moduł B: zapewnienie mieszkańcom gmin wiejskich transportu samochodowego wraz z niezbędnym  wsparciem.

Moduł C: dofinansowanie lub refundacja kosztów kursu lub egzaminów na prawo jazdy dla osób korzystających z zakupu samochodu w ramach modułu. Skorzysta z tego ok. 900 osób. Operatorem będą samorządy powiatowe.

Finansowanie nowych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej

Celem trzeciego programu jest zwiększenie liczby placówek aktywizujących osoby z najcięższą niepełnosprawnością. Planowane jest zwolnienie samorządu z partycypacji w kosztach na 3 lata (przejęcie finansowania utworzonych placówek na ten okres). Przewidywana liczebność  grupy korzystającej ze wsparcia w ciągu trzech lat to nawet 1200 osób w przypadku warsztatów terapii zajęciowej oraz do 900 osób w przypadku zakładów aktywności zawodowej.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Celem programu jest zapewnienie bezpłatnego dostępu osobom z niepełnosprawnością do potrzebnych im technologii, urządzeń i sprzętu. Zostanie wprowadzony mechanizm wypożyczania sprzętu, składowania, konserwowania i modernizacji, tak, aby mógł służyć wielu użytkownikom. Przedsięwzięcie będzie realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Rządową Agencje Rezerw Strategicznych i PFRON.

Źródło: MRiPS