Treść artykułu

Marek Jakubowski uhonorowany odznaczeniem państwowym

W Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczyste obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Głównym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych tym, którzy działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Uroczystość miała miejsce 27 listopada br.  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował sportowców, trenerów, działaczy sportowych, nauczycieli, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Prezydent pośmiertnie przyznał Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski Markowi Walentemu Jakubowskiemu – zasłużonemu tyflopedagogowi Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Owińskach. Odznaczenie z rąk prezydenta odebrał syn – Marek Stanisław Jakubowski.

W uroczystości wzięła udział pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, ministrowie kancelarii prezydenta, doradca prezydenta ds. osób niepełnosprawnych Paulina Malinowska-Kowalczyk, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Polski Związek Niewidomych reprezentował prezes Zarządu Głównego PZN Andrzej Brzeziński oraz prezes honorowa PZN Anna Woźniak-Szymańska. Ośrodek w Owińskach reprezentowany był przez dyrektora Bartłomieja Maternickiego.

Od lewej: Andrzej Brzeziński, prezes PZN, Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta ds. osób niepełnosprawnych; Bartłomiej Maternicki, dyrektor ośrodka w Owińskach; Marek Jakubowski, syn zmarłego Walentego Marka Jakubowskiego oraz Anna Woźniak-Szymańska, prezes honorowa PZN.

Na zaproszenie Polskiego Związku Niewidomych, po uroczystościach w Pałacu Prezydenckim, w siedzibie PZN odbyło się spotkanie w szerszym gronie. Obecny był na nim prezes ZG PZN Andrzej Brzeziński, prezes honorowa PZN Anna Woźniak-Szymańska, a także Elżbieta Oleksiak wraz z Iwoną Optułowicz z  Centrum Rehabilitacji PZN. Gościem honorowym spotkania był syn zmarłego Marka Walentego Jakubowskiego – Marek Stanisław Jakubowski wraz małżonką oraz doradca prezydenta ds. osób niepełnosprawnych Paulina Malinowska-Kowalczyk. Gościliśmy także dyrektora Ośrodka w Owińskach Bartłomieja Maternickiego wraz z małżonką, wicedyrektor Barbarę Bogacką-Galon oraz dwie nauczycielki: Katarzynę Kasprzyk i Lucynę Zaleską. Na spotkaniu pojawili się także tyflopedagodzy, adiunkci w Zakładzie Tyflopedagogiki w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie: dr Małgorzata Paplińska i dr Kamila Miler-Zdanowska. Z Gdańska przyjechała zaprzyjaźniona absolwentka Owińsk – mec. Katarzyna Heba z Andrzejem Ciechowskim.

Podczas wspólnych rozmów zebrani wspominali ogromne zaangażowanie Marka Jakubowskiego jako pedagoga, opiekuna i niezawodnego przyjaciela dzieci z Owińsk, twórcę Muzeum Tyflologicznego w ośrodku, a także autora wielu pomysłów ułatwiających naukę i codzienne życie w szkole oraz internacie. Goście opowiadali o doskonałej współpracy z Markiem: „Miał dla wszystkich czas, uśmiech na twarzy i ciepłe słowa” – mówili. To właśnie Markowi Jakubowskiemu zawdzięczamy ogromny postęp w tworzeniu tyflografiki, z której korzystają nie tylko dzieci, lecz także dorośli. Nie można zapomnieć też o jego współpracy międzynarodowej: z Gruzją, Armenią, Ukrainą, Rosją i Azerbejdżanem. Tworzył wypukłe mapy, tyflomodele, szczególną uwagę przywiązując przy tym do tego, aby dzieci wykorzystywały nie tylko zmysł dotyku, ale i słuchu oraz węchu. Praca była dla niego wielką pasją i ważną misją. Jego nagła, niespodziewana śmierć wywołała falę podziękowań płynących od dzieci i ich rodziców, pedagogów i przedstawicieli różnych instytucji – z każdego regionu Polski. Wielką wdzięczność przemieszaną z głębokim żalem pożegnania widać choćby na Facebooku. Nigdy nie zapomnimy tego wspaniałego człowieka.

 

Informację przygotowała: Anna Woźniak-Szymańska, prezes honorowa PZN
Fot. ze spotkania: Anna Powierża