Treść artykułu

Osoby z niepełnosprawnościami manifestują przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Manifestacja „My widzimy Was, a Wy – czy widzicie nas?”

Minister Mateusz Kotecki, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odebrał postulaty środowiska osób z niepełnosprawnościami podczas manifestacji pod hasłem „My widzimy Was, a Wy – czy widzicie nas?”, która miała miejsce 19 września br. przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Celem manifestacji było zwrócenie uwagi władz i społeczeństwa na realne bariery, z jakimi mierzy się około 7,7 mln osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Uczestnicy podkreślali, że nie oczekują litości, lecz równych szans i warunków do nauki, pracy oraz pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Wydarzenie zgromadziło blisko 1000 osób, w tym przedstawicieli i podopiecznych różnych organizacji. Odbyło się w ramach konferencji REHA.

„Kiedy stajemy wspólnie pod Pałacem Prezydenckim z hasłem «My widzimy Was, a Wy – czy widzicie nas?», chcemy pokazać, że jesteśmy obecni – uczymy się, pracujemy, mamy swoje pasje i talenty. Wierzę, że jeśli uda się zrealizować nasze cele, świat stanie się naprawdę dla wszystkich – powiedział Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem.

Najważniejsze postulaty środowiska to: budowanie świata dostępnego dla wszystkich, rozwój systemu asystencji osobistej, likwidacja tzw. pułapki rentowej, zapewnienie równych szans w życiu społecznym i zawodowym, stabilne i systemowe wsparcie dla organizacji pozarządowych.

Podczas manifestacji przedstawiciele organizacji wręczyli postulaty ministrowi Mateuszowi Koteckiemu odpowiedzialnemu za sprawy społeczne. Minister podkreślił, że sprawy dotyczące osób z niepełnosprawnościami są priorytetem prezydenta Karola Nawrockiego. Zapewnił również o gotowości prezydenta do dialogu i współpracy na rzecz budowania społeczeństwa włączającego.

Źródło: informacja prasowa

Fot. Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem