Treść artykułu

Małe, wielkie odkrycia

Małe, wielkie odkrycia, które krok po kroku czynią świat lepszym – to właśnie innowacje społeczne. Zmieniają myślenie, burzą schematy i pokazują, że w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami można i warto sięgać jak najwyżej. Dzięki takim odważnym, oryginalnym pomysłom rozwijanym przy wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą na przykład „dotknąć” świata bajek czy muzyki.

Dotknij świata książek

Przygotowanie figurek postaci ze znanych bajek to rozwiązanie adresowane do dzieci z niepełnosprawnością wzroku. Ta innowacja to połączenie coraz powszechniejszej technologii druku 3D, świata literatury i potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. W bibliotece postaci opracowanej przez innowatorów pojawili się m.in.: Mały Książę, Ania z Zielonego Wzgórza, Królowa Śniegu czy Pan Kleks.

Postaci z bajek mają swoje charakterystyczne cechy wyglądu czy elementy stroju: Pinokio – długi nos, Pan Kleks – długi frak, Pippi Pończoszanka – dwa odstające warkoczyki. Takie detale w druku 3D zostały dodatkowo specjalnie podkreślone (zgodnie ze specyfiką „oglądania przez dotyk”), po to, by były lepiej rozpoznawalne w dłoniach dzieci korzystających z figurek. Zabawki towarzyszą im podczas słuchania czytanych bajek.

Inspiracja, współpraca, rozwój

Jak to często bywa z innowacjami, zaczęło się od rozmów z najbliższymi i obserwacji ich potrzeb. Autorzy dowiedzieli się o chęci lepszego poznania i zrozumienia świata literatury od członków swojej rodziny – osób z niepełnosprawnością wzroku. I tak powstała inspiracja do stworzenia projektu, który dziś ma potencjał, by być wykorzystywany na szeroką skalę.
Innowacja po raz pierwszy została przetestowana w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Owińskach pod Poznaniem oraz w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 2 w Poznaniu. Dziś z tego rozwiązania mogą korzystać inne zainteresowane instytucje i organizacje wspierające osoby z niepełnosprawnością wzroku, a także bezpośrednio dzieci i ich rodzice. Każdy może wypożyczyć gotowe figurki lub poprosić o materiały do samodzielnego wydrukowania modeli na domowych/profesjonalnych drukarkach 3D.

Innowacja była popularyzowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach programu Dostępność Plus (https://tiny.pl/96mxf). Dzięki tym działaniom figurki trafiły do dzieci z niepełnosprawnością wzroku poprzez różnego rodzaju instytucje, głównie szkoły.

Co więcej, projekt był rozwijany także przez Fundację Szansa dla Niewidomych (przy wsparciu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego: https://tiny.pl/96mxs). Kontaktując się z Fundacją, można uzyskać informacje na temat wypożyczenia gotowych figurek. Natomiast za pośrednictwem działu innowacji społecznych w poznańskim ROPS można otrzymać projekty gotowe do druku. Pani Magdalena Antkowiak (magdalena.antkowiak@rops.poznan.pl tel: 61 8567951) udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania.

Świat muzyki Zmienić świat na lepsze

„Dotknij świata książek” zaprasza do poznawania literatury, „Dotknij muzyki” otwiera możliwości edukacji artystycznej. Tymczasem wciąż poszukiwane są także inne, nowe narzędzia, a także kreatywne osoby, które odkryją w sobie motywację, by zmieniać kawałek świata na lepsze. Obecnie dział innowacji społecznych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu wspiera początkujących innowatorów i innowatorki w ramach aż trzech projektów: Inkubator Regionalny, Generator Dostępności oraz Włącznik Innowacji Społecznych. Niezbędne informacje oraz garść inspiracji dostępne są pod adresem https://innowacje.rops.poznan.pl/ oraz na www.facebook.com/innowatorzy. Szczegółowe informacje na temat gotowych innowacji i możliwości ich wykorzystania w swojej codziennej pracy można otrzymać, kontaktując się z Panią Magdaleną Antkowiak: magdalena.antkowiak@rops.poznan.pl, tel: 61 8567951.

Innowacja „Dotyk muzyki” jest testowana w ramach projektu „Włącznik Innowacji Społecznych”, innowacja „Dotknij świata książek” zrealizowana została w ramach projektu „Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Oś priorytetowa: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.1 Innowacje społeczne.

Agata Siwek, Magdalena Antkowiak
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu