Lekcje dobra i wrażliwości z Liskiem Ibiskiem
Ma cztery łapki, puszystą rudą kitę i uczy dzieci akceptacji, wrażliwości oraz opowiada o pokonywaniu trudności. Kim jest Lisek Ibisek?
Pomysłodawczynią jest Anna Rosiak-Walczak – to ona tworzyła postać Liska Ibiska i wraz z Fundacją im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ realizuje to przedsięwzięcie. Ten miły i pomocny zwierzak pokazuje dzieciom, jak radzić sobie z trudnościami w szkole, relacjach z rówieśnikami czy własnymi emocjami. Uczy tolerancji i akceptacji oraz opowiada o wartościach.
Pomoc każdego dnia
Jak mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ: – Lisek Ibisek jest częścią Drużyny PODAJ DALEJ, która każdego dnia uczy wrażliwości, pokazuje, że są wśród nas osoby, które poruszają się na wózkach, z białą laską albo które – podczas rozmowy – zamiast mówić migają. To bardzo ważne, aby od najmłodszych lat oswajać dzieci z tematem niepełnosprawności, wytłumaczyć im, na czym ona polega, pokazać ogromny potencjał, jaki mają w sobie osoby z niepełnosprawnościami i sukcesy, jakie odnoszą. Ponadto opowiadania pomagają w kształtowaniu u najmłodszych czytelników pozytywnych postaw i budowaniu poczucia własnej wartości. Dzięki nim łatwiej też dziecku zrozumieć i zaakceptować nieznane, i przez to często też trudne, sytuacje.
Skowronek w tarapatach
Jedna z przygód Liska Ibiska opowiada o skowronku. Pewnego dnia lisek zauważył, że ptaszek nie umila mu poranków swoim śpiewem. Cały dzień zastanawiał się, co się mogło stać. Dopiero wieczorem odkrył, że skowronek zaplątał się w siatkę, z której nie był w stanie samodzielnie się uwolnić. Jednak gdy Ibisek zaproponował mu pomoc, ten odmówił. Przyczyną był przede wszystkim strach przed lisem i tym, że może mu on zrobić krzywdę. Po zapewnieniach rudego przyjaciela i długim namyśle, ptaszek zgodził się jednak na udzielenie pomocy i uwolnienie go z tarapatów. Lekcja, która wybrzmiewa z tej historii brzmi: „Skowronek dowiedział się, że czasem każdy może potrzebować pomocy, a prosić o nią nie jest niczym złym. Zaś lis kolejny raz zrozumiał, że bardzo lubi pomagać. Wiedział, że i on może kiedyś być w tarapatach, a dobro zawsze powraca. Każdy może pomóc drugiej istocie, jeśli tylko tego naprawdę chce”.
Wejdź i posłuchaj!
Wszystkie opowiadania znajdują się na stronie: https://lisekibisek.pl/. Dodatkowo każdego z nich można posłuchać na nagraniu wykonanym przez wolontariuszy fundacji. Wystarczy wejść w wybraną historię i kliknąć w przycisk „play” umieszczony pod obrazkiem. Autorka opracowała również scenariusze zajęć lekcyjnych przeznaczone dla klas 1–3 szkoły podstawowej, które mogą zostać wykorzystane na lekcji wychowawczej czy zajęciach z pedagogiem/psychologiem szkolnym. Oddzielną grupę stanowią materiały dla rodziców gotowe do wykorzystania w domu. Wszystkie pomoce można znaleźć na stronie Liska Ibiska w zakładce „Pobierz”.
To jak, kto jest chętny na lekcję dobroczynności z naszym małym rudym przyjacielem?
Fot. D. Urbanik
***
Artykuł ukazał się w „Promyczku” nr 3/2023.
Więcej zarówno o czasopiśmie, jak i prenumeracie dowiesz się, klikając tutaj: https://pzn.org.pl/wydawanie-czasopism/promyczek/.
Wydawanie czasopism i biuletynu jest współfinansowane ze środków PFRON.