Treść artykułu

Oko w powiększeniu.

Lek ratujący wzrok na liście refundacyjnej w 2025 roku

Nowa lista refundacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Znalazło się na niej 31 nowych terapii. Wśród nich Luxturna – terapia genowa pozwalająca ratować wzrok w przypadku ślepoty Lebera.

− Polityka lekowa jest bardzo ważną częścią działalności Ministerstwa Zdrowia i jest niezwykle ważna dla pacjentów. W 2025 roku będziemy chcieli wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Terapii jest coraz więcej, robimy więc wszystko, żeby leki, które pojawiają się na rynku, jak najszybciej wchodziły do refundacji – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Nowości na liście refundacyjnej

Nowa lista refundacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Jest na niej 31 nowych terapii, w tym 13 onkologicznych oraz 18 nieonkologicznych. Wśród nich można wyróżnić również 12 nowych terapii w zakresie chorób rzadkich i ultrarzadkich.

Ratowanie wzroku

Ważną zmianą jest wprowadzenie do polskiego systemu refundacji drugiej terapii genowej – produktu Luxturna. To lek, który pomaga ratować wzrok, stosowany w przypadku ślepoty Lebera, rzadkiej choroby genetycznej. Będzie on stosowany w ramach Programu lekowego B.167 − Leczenie chorych na wrodzoną ślepotę Lebera (LCA) z bialleliczną mutacją genu RPE65. Wskazanie: leczenie pacjentów w wieku od 4 do 35 lat chorujących na to schorzenie. Jest to druga terapia genowa w polskim systemie refundacji obok produktu Zolgensma, który jest stosowany w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA).

Kardiologia – przełom w leczeniu chorób serca

Istotna zmiana na liście refundacyjnej to leki zawierające sześć nowych substancji kardiologicznych. To leki zawierające substancje o ugruntowanej skuteczności w kardiologii (riwaroxaban, dabigatran, eplerenon, torasemed, trimetazydyna, metyldopa). Ok. 3 mln pacjentów będzie mogło z nich skorzystać z 30-procentową odpłatnością. Wprowadzono również refundację leku rivaroxaban stosowanego m.in. w prewencji udarów i zatorowości obwodowej z migotaniem przedsionków. Szacuje się, że na ten preparat oczekuje ok. 500 tys. pacjentów.

Terapie onkologiczne

Na nowej liście refundacyjnej znajdują się również terapie onkologiczne, m.in.: cemiplimab (rak szyjki macicy), niwolumab + kabozantynib (rak nerki), ivosydenib (ostra białaczka szpikowa), niraparyb + octan abirateronu (rak gruczołu krokowego), trifluridyna + tipiracyl + bewacyzumab (rak jelita grubego).

Źródło: Ministerstwo Zdrowia