Klocki Lego Braille w Polsce! PZN partnerem projektu edukacyjnego
Po udanym wdrożeniu programu LEGO Braille Bricks w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, od czasu jego uruchomienia w 2020 r., Fundacja LEGO i Grupa LEGO wprowadzają obecnie zestawy edukacyjne LEGO Braille Bricks w Czechach, Węgrzech i Polsce. Projekt ten został przetestowany pod kątem zgodności z różnymi językami i kontekstami kulturowymi, dzięki czemu jest gotowy do dalszej ekspansji.
Założeniem klocków LEGO Braille jest umożliwienie dzieciom niewidomym nauki alfabetu Braille’a i podstawowych umiejętności czytania i pisania w przyjemny i angażujący sposób. Od 2020 roku Fundacja LEGO dostarcza zestawy edukacyjne LEGO Braille Bricks organizacjom specjalizującym się w nauczaniu dzieci z wadami wzroku.
W Polsce Grupa LEGO nawiązała współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych, który jest jedynym dystrybutorem zestawów klocków. Od stycznia 2025 roku współpracujemy z Fundacją LEGO we wspólnym rozpowszechnianiu metodologii LEGO Braille Bricks. Obecnie w Polsce działa dziesięć jednostek, które szkolą nauczycieli. Nasi specjaliści prowadzą zajęcia z dziećmi. Współpracujemy ze szkołami i innymi placówkami zajmującymi się edukacją i rehabilitacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzroku.
Nauka alfabetu Braille’a poprzez zabawę
Zestawy LEGO Braille Bricks to specjalnie zaprojektowane klocki LEGO z wypustkami, które odpowiadają literom, cyfrom i symbolom alfabetu Braille’a, a jednocześnie są w pełni zgodne z tradycyjnymi klockami LEGO. Na każdym klocku znajduje się również nadrukowany symbol lub litera, dzięki czemu zarówno dzieci niewidome, jak i widzący nauczyciele, uczniowie czy członkowie rodziny mogą wspólnie uczyć się i bawić.
Zestawom edukacyjnym towarzyszy również program pedagogiczny wykorzystujący ideę nauki poprzez zabawę i zawierający inspiracje dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków. Wszystkie materiały są dostępne na stronie www.LEGOBrailleBricks.com. Korzystając z klocków z wypustkami, dzieci mogą rozwijać umiejętności motoryczne oraz odkryć nowy sposób uczenia się w angażujący i ciekawy sposób.
Projekt zrodzony ze współpracy
Inicjatywa LEGO Braille Bricks jest wynikiem licznych propozycji stworzenia produktu wykorzystującego alfabet Braille’a na bazie klocków LEGO. Projekt pilotażowy zapoczątkowany przez Fundację LEGO w 2019 r. zakończono w sierpniu 2020 r., kiedy to pierwsze klocki LEGO Braille zostały bezpłatnie rozdane uczniom za pośrednictwem współpracujących z Fundacją organizacji zrzeszających osoby niewidome. W trakcie trwania pilotażu program objął ponad 56 000 dzieci, które otrzymały zestawy klocków LEGO Braille w 19 językach, w tym w alfabecie łacińskim, chińskim czy wietnamskim. Zestawy są obecnie dostępne w 35 krajach i wykorzystywane przez ponad 54 000 wykwalifikowanych terapeutów, nauczycieli i innych specjalistów.
Swobodna zabawa i nauka
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na całym świecie 19 milionów dzieci jest dotkniętych niepełnosprawnością wzrokową, z czego około 1,4 miliona dzieci utraciło wzrok w sposób nieodwracalny. Fundacja LEGO i Grupa LEGO zobowiązały się do udostępnienia możliwości nauki poprzez zabawę wszystkim dzieciom, niezależnie od ich umiejętności, dlatego zestawy będą dystrybuowane bezpłatnie do wybranych szkół, instytucji i organizacji wspierających dzieci z wadami wzroku.
Dystrybucja i kontakt
Fundacja LEGO współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych, aby wspólnie zarządzać dystrybucją zestawów klocków.
Szkoły i instytucje zainteresowane otrzymaniem zestawów mogą znaleźć więcej informacji na stronie www.LEGOBrailleBricks.com.
Można kontaktować się z Polskim Związkiem Niewidomych mailowo LEGO@pzn.org.pl lub telefonicznie +48 22 635 52 84.
Informacje o programie LEGO Braille Bricks
Idea stojąca za klockami LEGO Braille Bricks została po raz pierwszy przedstawiona Fundacji LEGO w 2011 r. przez Duńskie Stowarzyszenie Niewidomych, a następnie w 2017 r. przez brazylijską Fundację Doriny Nowill na rzecz Niewidomych. Od tego czasu była ona dalej kształtowana w ścisłej współpracy między stowarzyszeniami niewidomych z Danii, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Norwegii, a pierwsze prototypy zostały przetestowane w tych krajach.
Program Braille’a
Program Braille’a promuje wczesną naukę alfabetu Braille’a, aby umożliwić edukację dzieciom niedowidzącym lub niewidomym. Został on opracowany dla Fundacji LEGO i stanowi wsparcie dla profesjonalistów oraz rodzin w nauczaniu alfabetu Braille’a i pre-brajla, wykorzystując koncepcję zabawy klockami LEGO® Braille Bricks.
Dzięki wsparciu Fundacji LEGO Program Braille’a opracowuje materiały edukacyjne, środki pomocnicze i szkoli nauczycieli w zakresie rozumienia alfabetu Braille’a i pre-braille’a oraz nauczania ich poprzez zabawę.
O Grupie LEGO
Misją Grupy LEGO jest inspirowanie i rozwijanie przyszłych konstruktorów poprzez zabawę. LEGO System in Play, którego podstawą są klocki LEGO, pozwala dzieciom i fanom budować i przebudowywać wszystko, co tylko mogą sobie wyobrazić. Grupa LEGO została założona w Billund w Danii w 1932 roku przez Olego Kirka Kristiansena, a jej nazwa pochodzi od dwóch duńskich słów Leg Godt, które oznaczają “baw się dobrze”.
Dziś Grupa LEGO pozostaje firmą rodzinną z siedzibą w Billund. Jej produkty są obecnie sprzedawane w ponad 140 krajach na całym świecie. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.LEGO.com.
O Fundacji LEGO
Celem Fundacji LEGO jest inspirowanie i rozwijanie konstruktorów jutra – jest to wspólna misja z Grupą LEGO. Fundacja LEGO jest zaangażowana w budowanie przyszłości, w której nauka poprzez zabawę pozwala dzieciom stać się kreatywnymi, zaangażowanymi i rozwijającymi się przez całe życie uczniami. Celem fundacji jest ponowne zdefiniowanie zabawy i przekształcenie procesu uczenia się. We współpracy z ekspertami, influencerami, nauczycielami i rodzicami Fundacja LEGO dąży do przygotowania, inspirowania i aktywizowania pasjonatów zabawy. Więcej informacji: www.learningthroughplay.com.