Treść artykułu

Pacjentka rozmawia z lekarzem w trakcie wizyty.

Leczenie AMD w czasie pandemii

Czy pacjent musi wybierać pomiędzy ryzykiem utraty wzroku a zakażeniem COVID-19? Jak wygląda leczenie AMD w pandemii?
Zamieszczamy rady okulistów ze strony Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, kliniki prof. Jerzego Szaflika.

Cierpię na suchą postać AMD i zauważyłem pogorszenie widzenia. Należę jednak do grupy podwyższonego ryzyka powikłań po ewentualnym zakażeniu COVID-19. Czy powinienem udać się do okulisty?

Skontaktuj się telefonicznie ze swoim okulistą. Wspólnie rozważycie, czy istnieje zagrożenie dla Twojego wzroku i jak pilna jest bezpośrednia konsultacja okulistyczna. Niewykluczone, że w Twoim przypadku osobista wizyta u okulisty będzie jednak konieczna.

Mam mokrą postać AMD i co miesiąc muszę przyjmować w klinice iniekcje doszklistkowe. Jednocześnie jestem w grupie podwyższonego ryzyka powikłań po ewentualnym zakażeniu COVID-19. Mam wrażenie, że ta sytuacja zmusza mnie do wyboru pomiędzy zachowaniem wzroku a zachowaniem zdrowia, czy nawet życia! 

Rzeczywiście, badania wskazują, że w przypadku mokrej postaci AMD regularne przyjmowanie iniekcji anti-VEGF jest kluczowe — pominięcie nawet jednego zastrzyku może pogorszyć widzenie. Skontaktuj się telefonicznie ze swoim okulistą. Na podstawie długości okresu przyjmowania iniekcji i dotychczasowej stabilności Twojego widzenia podejmie on decyzję, czy możliwe jest ewentualne wydłużenie odstępu czasowego pomiędzy zastrzykami. Nie podejmuj jednak takiej decyzji samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli osobista wizyta w klinice będzie konieczna, sprawdź, jakie wdrożono tam zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego i na tej podstawie podejmij decyzję. Decydując się na osobistą konsultację w klinice pamiętaj o środkach bezpieczeństwa podczas dojazdu na miejsce.

Co mogę zrobić dla utrzymania obecnej kondycji wzroku, przebywając w kwarantannie?

Jeśli cierpisz na wczesną, stabilną, suchą postać AMD, przede wszystkim postaraj się zachować odpowiednią dietę. Przyjmuj zapisane przez lekarza suplementy (np. luteina czy zeaksantyna). Jeśli Twoje suplementacja związana z AMD obejmuje też cynk, skonsultuj z lekarzem ewentualną dodatkową suplementację tego pierwiastka (np. mającą na celu zapobieganie przeziębieniom czy grypie). Zbyt duże dawki cynku mogą być toksyczne.

Dodatkowo, regularnie (co najmniej raz w tygodniu) wykonuj test Amslera. Jeśli zauważysz jakiekolwiek negatywne zmiany w widzeniu, niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie ze swoją kliniką okulistyczną.

Pytania i odpowiedzi opracowane na podstawie materiałów American Macular Degeneration Foundation (www.macular.org).

Więcej informacji o tym, jak powinno wyglądać leczenie AMD i innych schorzeń wzroku można znaleźć na stronie Centrum Mikrochirurgii Oka Laser. Klinika prof. Jerzego Szaflika: https://okolaser.com.pl/.

Tutaj możesz obejrzeć film o wysiękowej postaci AMD: https://pzn.org.pl/powstal-film-o-wysiekowej-postaci-amd/.