Treść artykułu

Lekarka bada wzrok pacjentce.

Laser wspomagany AI używany w operacjach jaskry

Pierwszy w Polsce laser wspomagany sztuczną inteligencją został niedawno zakupiony do Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Używany jest w zabiegach u pacjentów z jaskrą. Cała procedura trwa 2 sekundy.

Z wykorzystaniem lasera w OSK zrealizowano już ok. 100 zabiegów u osób chorych na jaskrę. Najstarsza pacjentka miała 102 lata. W czerwcu na konferencji prasowej lekarze z Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododziałem Okulistyki Dziecięcej mówili o wykorzystaniu tego innowacyjnego urządzenia w operacjach u pacjentów z chorobami wzroku. Klinika jest drugim w Europie ośrodkiem, gdzie stosuje się ten laser. Urządzenie zostało zakupione z budżetu województwa śląskiego.

− Urządzenie Eagle wykorzystuje algorytm przetwarzania obrazu AI, który dokładnie lokalizuje strefę zabiegu. Opatentowany lokalizator monitorujący pozycję oka, kompensuje wszelkie ruchy gałki ocznej, co zwiększa precyzję leczenia. Nowa technologia rozszerza dostęp dla pacjentów do wczesnej terapii laserowej, bo umożliwia większej liczbie specjalistów opieki okulistycznej przeprowadzanie zabiegu. Nowa technologia nie tylko zwiększa skuteczność leczenia, ale także czyni je bardziej przystępnym i łatwiejszym do wykonania. Dzięki laserowi Eagle, przyszłość leczenia jaskry wygląda jaśniej, niż kiedykolwiek wcześniej – mówił prof. zw. dr n. med Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym.

− Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań to podstawa tworzonego w naszym szpitalu Europejskiego Centrum Okulistyki. Udało się połączyć w pracy wybitnych lekarzy oraz wspaniały personel medyczny i administracyjny. Mamy pełne wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Rady Społecznej. Dzięki temu jesteśmy wiodącą placówką w dziedzinie okulistyki i pionierami w leczeniu najtrudniejszych chorób oczu − tłumaczył Adam Trzebinczyk, dyrektor szpitala.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że województwo śląskie notuje stały wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, które są̨ szczególnie narażone na zachorowania na cukrzycę, jaskrę̨, czy choroby układu krążenia. Jaskrę uważa się za chorobę cywilizacyjną. Może prowadzić do utraty wzroku. W Polsce na jaskrę cierpi ponad 800 tysięcy osób. Pół miliona chorych nawet nie wie, że ma to schorzenie.

Źródło: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach