Łagodzenie obostrzeń – nowe decyzje
Od 20 kwietnia rozpoczyna się proces łagodzenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wczoraj plan, zgodnie z którym powrót do normalności odbędzie się w czterech etapach. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił jednak, że do czasu wynalezienia szczepionki nie wrócimy do funkcjonowania sprzed pandemii.
ETAP I – od 20 kwietnia
W pierwszym etapie łagodzenia przepisów otwarte zostaną parki i lasy. Będzie można przemieszczać się w celach rekreacyjnych, ale utrzymany jest zakaz korzystania z placów zabaw i miejsc biwakowych. Dzieci do 13 r.ż. mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, starsze mogą już wychodzić same. Wciąż obowiązuje zasada zachowania dystansu i zakaz zgromadzeń, co oznacza, że możemy wyjść na rodzinny spacer, ale nadal nie możemy zorganizować grilla ze znajomymi. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek i utrzymywania odległości od innych. – To nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. My cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować. Tylko maksymalnie izolować się nie da w naszych domach przez rok, dlatego potrzebujemy tego wyjścia – mówił Minister Szumowski.
Zmieniły się też zasady korzystania ze sklepów. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych mogą przebywać 4 osoby na jedną kasę. W sklepach większych niż 100 metrów kwadratowych, może to być jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.
Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, mierzeniu temperatury. Wszystkie środki dezynfekcji zostaną wzmocnione.
Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10.00 do 12.00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich – w tym także dla osób powyżej 65. roku życia.
Podobne zasady obowiązywać mają w kościele – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Dotyczy to również ślubów, chrztów i pogrzebów.
Do przynajmniej 3 maja pozostają zamknięte granice.
Premier podał też podstawy „nowej normalności”, które obowiązywać będą do czasu wynalezienia szczepionki lub zakończenia epidemii:
- 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej,
- zakrywanie nosa i ust,
- zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi,
- kwarantanna i izolacja,
- zdalna praca i edukacja.
Zaplanowano również kolejne etapy łagodzenia obostrzeń, które wprowadzane będą w zależności od sytuacji epidemiologicznej:
- analizy przyrostu zachorowań,
- wydajności służby zdrowia,
- realizacji wytycznych sanitarnych przed podmioty odpowiedzialne.
ETAP II
Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy. Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych. Otwarcie niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów, galerii sztuki.
ETAP III
Będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi, także w tych obszarach, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem. Będzie też sukcesywnie zwiększana możliwość korzystania z galerii handlowych. Zostanie dopuszczona stacjonarna działalność gastronomiczna z ograniczeniami.
Wydarzenia sportowe do 50 osób możliwe tylko w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Powrót rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc.
Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1–3 – ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w sali.
ETAP IV
Na samym końcu zostaną otwarte usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji, a także kina i teatry. Wszystko w nowym reżimie sanitarnym. Działalność mają wznowić też siłownie i kluby fitness.
Do odwołania obowiązuje zakaz organizowania dużych imprez, koncertów, meczów itp.