Treść artykułu

Rzeźba kobiety z wagą symbolizuje sprawiedliwość i prawo.

Książki, które przekazują dzieciom wiedzę o prawie

W ramach akcji „Bajeczni Adwokaci”, której celem jest edukacja prawna dzieci, powstały dwie książki: „Leśne sprawy Misia Adwokata” oraz „Misia Adwokatka, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”.

Organizatorem akcji jest Naczelna Rada Adwokacka, bajki napisała Ewa Ruszkiewicz, ilustracje do nich stworzyła Zuzanna Kledzik, a wydała je Adwokatura Polska.

W czasie trwania akcji „Bajeczni Adwokaci” 1600 adwokatek, adwokatów, aplikantek i aplikantów adwokackich odwiedziło 5 tys. placówek edukacyjnych w całej Polsce. Adwokaci czytali dzieciom wybrane bajki i na ich podstawie prowadzili lekcje, w czasie których odbywały się prezentacje multimedialne, quizy i konkursy. Podczas tych spotkań najmłodsi dowiedzieli się, jakie mają prawa i gdzie, w razie potrzeby, mogą zwrócić się o pomoc.

Każda edycja oparta jest na konkretnej książce. Premiera pierwszej miała miejsce 13 czerwca br. Wzięli w niej udział Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, autorka książki Ewa Ruszkiewicz, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati, prezes Fundacji Unaweza Martyna Wojciechowska oraz przedstawiciele organizacji wspierających osoby głuche i słabosłyszące.

Akcję „Bajeczni Adwokaci” rozpoczęto od książki „Leśne sprawy Misia Adwokata”. Obecnie trwa II edycja – tym razem oparta na książce „Misia Adwokatka, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”.

Pierwsza historia opowiada o Misiu Adwokacie, który na co dzień pomaga mieszkańcom lasu w trudnych sprawach. Miś, niczym superbohater w todze, ratuje m.in. niesłusznie oskarżonego wilka. Z kolei bajka o Misi Adwokatce to historia o niedźwiedzicy polarnej, która przyjechała z Arktyki na studia prawnicze i została w lesie na stałe, aby prowadzić kancelarię adwokacką.

Celem książek jest edukacja prawna dzieci. Najmłodsi dowiadują się z nich m.in., że nie można nikogo fałszywie oskarżać, niesprawiedliwie oceniać ani krzywdzić, a kiedy potrzebujemy pomocy, warto się o nią zwrócić. Bajki pokazują też, jak wygląda rozprawa sądowa. Jednocześnie uczą dzieci, jak ważne jest życie w zgodzie.

Obie historie zostały przetłumaczone na polski język migowy i opublikowane w formie filmów na kanale YouTube. Filmy zostały stworzone dzięki współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej, Fundacji Adwokatury i Towarzystwa Tłumaczy i Nauczycieli Języka Migowego GEST. Tłumaczenie książki powstało w ramach akcji Towarzystwa GEST „ODWAŻNI”.

MP/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Shutterstock