Treść artykułu

Korzystanie z nośników informacji i odtwarzania

Powoli do lamusa odchodzą kasety magnetofonowe, płyty winylowe, a nawet płyty CD i DVD. Stopniowo wypierane są przez wszelkiego rodzaju nośniki pamięci masowej tj. różnego rodzaju karty m. in. CF, SD, SDHC, PENDRIVE oraz całą gamę minidysków i dysków przenośnych, o coraz większej pojemności zapisu. Co oznacza, że na coraz mniejszych gabarytowo nośnikach, możemy umieścić coraz większą ilość książek, i innego rodzaju publikacji oraz muzyki, w różnych formatach.

Dzięki zainstalowanym aplikacjom mówiącym w telefonach komórkowych, niewidomi mają możliwość słuchania wymienionych treści podczas np. podróżowania. Ogólnie dostępne tzw. MP3 nie są dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Menu nie jest udźwiękowione i przemieszczanie się po nim sprowadza się często do używania dwóch, trzech klawiszy. Owszem można się tego nauczyć, ale nigdy do końca niewidomy nie jest pewny końcowego efektu. Zaletą tych urządzeń jest ich niska cena.

Od około dziesięciu lat na rynku dostępne są tzw. urządzenia dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest wielofunkcyjność urządzeń. Najczęściej posiadają one dyktafon, możliwość nagrywania z urządzeń zewnętrznych np. magnetofon, możliwość odtwarzania wielu formatów dźwiękowych i tekstowych. Urządzenia takie posiadają zaimplementowaną mowę syntetyczną, co sprawia, że taki odtwarzacz z dyktafonem jest w pełni dostępny dla niewidomych. Odtwarzać można książki audio, w różnych formatach, w tym i w formatach tekstowych, do których chyba coraz częściej sięgają osoby niewidome, zwłaszcza młodsze. Można zeskanować sobie dowolny tekst i po wkopiowaniu do urządzenia odtwarzać w dowolnej chwili, bez potrzeby uruchamiania komputera.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, choć najdroższym z omawianych są dźwiękowe notatniki brajlowskie i linijki brajlowskie. Udostępniają one najczęściej wszystkie omawiane funkcje. Niewidomy może oprócz słuchania, czytać tekst na wyświetlaczu punktowym. Ma to ogromne znaczenie, bowiem niewidomi mają stały kontakt z ortografią. Ponadto urządzenia te mają możliwość współpracy z zewnętrznymi urządzeniami np. telefonami czy komputerami.

Sławomir Klimkowski

specjalista ds. rehabilitacji

Polski Związek Niewidomych

Instytut Tyflologiczny