Kontroluj ciśnienie tętnicze!
Maj to miesiąc, w którym przekazuje się wiedzę o ciśnieniu tętniczym. W ramach prowadzonej obecnie akcji edukacyjnej przygotowano podcast z lekarzami ekspertami „Po ludzku o nadciśnieniu tętniczym”, który można wysłuchać na kanale YouTube.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku w Polsce zdiagnozowanych było niemal 10 milionów pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Analiza trendu wskazuje, że ta liczba ciągle wzrasta. Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Inne powikłania mogą obejmować niewydolność serca, chorobę naczyń obwodowych, zaburzenia czynności nerek, czy zmiany naczyniowe w siatkówce prowadzące do zaburzeń widzenia. W roku 2018 odnotowano najwyższą, jak dotąd, liczbę zgonów z powodu nadciśnienia tętniczego, która wyniosła 7 937.
Nadciśnienie jest nazywane „cichym zabójcą”, ponieważ często pomimo braku objawów prowadzi do poważnych chorób układu krążenia. Pomiar ciśnienia krwi to jedyny sposób, aby ustalić, czy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie. Regularne kontrolowanie ciśnienia krwi umożliwia wczesne wykrycie podwyższonego ciśnienia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
− Przyjęło się uważać, że nadciśnienie tętnicze dotyczy osób starszych, tymczasem kłopoty z ciśnieniem zdarzają się coraz częściej już w młodszym wieku. Problem polega na tym, że przez wiele lat podwyższone ciśnienie może nie dawać odczuwalnych objawów, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. W tym przypadku wystarczy prosty pomiar ciśnienia tętniczego wykonywany w warunkach domowych. Każdy, nawet zupełnie zdrowy dorosły, powinien mierzyć sobie ciśnienie przynajmniej raz w roku – podkreśla dr n. med. Anna Szyndler z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
− Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego i podjęcie terapii wymaga od pacjenta zmian w zakresie stylu życia, modyfikacji nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. Zwykle jednak poza działaniami niefarmakologicznymi, zachodzi konieczność włączenia farmakoterapii – dodaje dr n. med. Anna Szyndler.
W ramach tegorocznej odsłony kampanii firmy Servier został przygotowany podcast dla pacjentów „Po ludzku o nadciśnieniu tętniczym. Rozpoznanie i leczenie.” Gośćmi podcastu są dr Anna Szyndler oraz prof. Robert Gil, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Państwowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Eksperci, w sposób przystępny, przybliżają słuchaczom problematykę nadciśnienia tętniczego – mówią o czynnikach ryzyka, wyczulają na jakie objawy należy zwrócić uwagę i jak rozpoznać schorzenie. Instruują, jak prawidłowo i często mierzyć ciśnienie, a także przestrzegają przed powikłaniami niezdiagnozowanego i nieleczonego nadciśnienia. Podcast można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=kohQqjPXzqM.
Źródło: Instytut Praw Pacjenta/Servier
Fot. Shutterstock