Treść artykułu

Robert Zarzycki otwiera konferencję "Postęp w dostępności".

Konferencja „Postęp w dostępności” już za nami

– Społeczeństwo się starzeje, a my musimy się na to przygotować. Dlatego potrzebny jest postęp w dostępności. Kiedyś każdy z nas będzie seniorem i będzie zmagał się z jakąś dysfunkcją. Dlatego dostępna oferta instytucji kultury to rozwiązanie, które jest tak naprawdę dla wszystkich – tłumaczył na konferencji Robert Zarzecki, prezes Fundacji Widzimy Inaczej.

Konferencja „Postępność. Postęp w dostępności kultury” odbyła się 18 marca br. w Warszawie. Jej organizatorami byli: Fundacja Widzimy Inaczej oraz Muzeum Historii Polski.

− Na świecie jest 36 mln osób niewidomych oraz 250 mln osób słabowidzących. To ogromna rzesza ludzi, którzy są potencjalnymi odbiorcami ofert galerii i instytucji muzealnych. Marzę o świecie, gdzie na wystawach zapraszają do dotykania eksponatów. Wtedy osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły odbierać sztukę na równi z osobami widzącymi – opowiadał na początku konferencji Robert Zarzecki z Fundacji Widzimy Inaczej.

Dawid Pieper, prezes Fundacji „Prowadnica” zrzeszającej osoby niewidome, opowiadał o tworzeniu nowoczesnych rozwiązań dla osób z dysfunkcją narządu wzroku wykonanych przy pomocy druku 3D. Monika Matusiak z Fundacji Wielozmysły miała prezentację na temat tworzonych przez artystki pomocy dotykowych i tyflografik przybliżających dzieła sztuki osobom niewidomym. Ignacy Lipowiecki, naukowiec z Politechniki Warszawskiej tłumaczył zebranym, jak wykorzystuje skaner 3D do tworzenia modeli zabytków, artefaktów czy dzieł sztuki.

− Na początku wykonuje się skan 3D, potem edycję wykonanego modelu, następnie drukuje się obiekt na drukarce 3D, a na końcu odbywa się dopracowanie gotowego modelu – mówił specjalista.

Wśród prelegentów była również Wioletta Jóźwiak, koordynatorka dostępności z Muzeum Polin oraz Pola Zygmunt, koordynatorka dostępności z Muzeum Azji i Pacyfiku. Ekspertki opowiadały jaką ofertę mają te instytucje dla osób z niepełnosprawnościami.

W czasie przerwy zainteresowani mogli obejrzeć pomoce dotykowe dla osób niewidomych m.in. makiety budynków, repliki rzeźb, tyflografiki oraz wydruki 3D.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Specjalistka z Fundacji Wielozmysły opowiada o tyflografikach.

Na stoisku znajdują się gry dla osób niewidomych przygotowane w technologii druku 3D.