Kolejny Zjazd za nami
W dniach 10-13 lutego 2023 r. odbył się czwarty już Zjazd uczestniczek Projektu „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego”. Tak jak podczas poprzednich Zjazdów frekwencja dopisała i wszystkie uczestniczki były obecne na zajęciach. Tym razem zajęcia, oprócz tych w siedzibie PZN, odbywały się również w gościnnej Akademii Pedagogiki Specjalnej w pracowni czynności życia codziennego przy ul. Szczęśliwickiej 40 w Warszawie.
Podczas zajęć zapoznano się z następującymi zagadnieniami:
- pielęgnacja twarzy i paznokci (ćwiczenia),
- kuchnia gazowa, w tym: przygotowanie do jej obsługi, środki ostrożności; zapoznanie się z kuchenką, centrowanie naczyń na palniku; przygotowanie obiadu, nauka smażenia (rozbijanie jajka, rozdzielanie białka od żółtka, przygotowanie ciasta naleśnikowego, smażenie naleśników, przygotowanie kurczaka, smażenie kawałków kurczaka) (ćwiczenia),
- kuchnia elektryczna, w tym: przygotowanie do jej obsługi, środki ostrożności; zapoznanie się z kuchenką, centrowanie garnków; przygotowanie obiadu, nauka gotowania (zupa, sałatka bez krojenia, ciasto bez pieczenia) (ćwiczenia),
- zapoznanie się z toaletą (ćwiczenia),
- czyszczenie obuwia (ćwiczenia),
- wywiad, ocena umiejętności z zakresu czynności życia codziennego, indywidualny plan nauczania (ćwiczenia),
- organizacja pracowni czynności życia codziennego (zasady, wyposażenie w pomoce dydaktyczne i rehabilitacyjne) (wykład).
Do zajęć wykorzystano różne pomoce: symulatory widzenia, farby puchnące i znaczniki; sprzęt kuchenny np.: różnego rodzaju miarki, separatory do jajek, pojemniki, miski, szpatułki, deski, tace…; zakupiono też potrzebne produkty do przeprowadzenia ćwiczeń: pasty do butów, czyściki, szczotki do zamszu oraz artykuły spożywcze.
Ćwiczenia były przeprowadzone w opaskach i w symulatorach widzenia. Uczestniczki były bardzo zaangażowane podczas zajęć i chętnie korzystały z wiedzy i doświadczenia wykładowców.
Dziękujemy pani profesor Barbarze Marcinkowskiej, Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, za udostępnienie pracowni życia codziennego, dzięki czemu mogliśmy uczestniczki Projektu zapoznać z technikami uczenia osób z problemami wzroku obsługi kuchni gazowych i przygotowywaniu na niej posiłków.
Przypominamy, że projekt dofinansowany jest ze środków PFRON.