Treść artykułu

Kartka z kalendarza: Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Czym właściwie jest szczęście? I jak to jest, że jedni ludzie czują się szczęśliwi, a inni nie? 

Międzynarodowy Dzień Szczęścia, który obchodzimy 20 marca, to dobry moment na poszukanie odpowiedzi na te pytania. Bo któż nie chciałby być szczęśliwy? Najlepiej zawsze! Ale czy to możliwe? 

Szczęście to zagadkowe uczucie. Niektórzy twierdzą nawet, że tak naprawdę ono wcale nie istnieje albo jest tylko w bajkach… Lecz zamiast gdybać, lepiej sprawdzić samemu. Jest kilka magicznych elementów, które wywołują w nas szczęście. Warto je poznać i o nich pamiętać.

Pasja

Niezwykle ważne jest, aby robić w życiu to, co naprawdę się lubi. Rysowanie, lepienie z gliny czy plasteliny, składanie modeli samolotów, sport, gotowanie. Czy znalazłeś już swoją pasję? Jeśli nie, warto jej poszukać. Próbuj nowych rzeczy, bądź otwarty, odkrywaj świat, odkrywaj siebie. A jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, podpytaj kolegów i koleżanki, co lubią, może i tobie to się spodoba? Jeżeli już odnalazłeś swoje hobby, pielęgnuj je, znajduj na nie czas. Robienie tego, co sprawia nam przyjemność, uspokaja i wywołuje w nas dużo radości. 

Pomaganie 

Warto pomagać innym, dzielić się dobrem. Życzliwość, serdeczność, dobre uczynki, wyświadczanie przysług – to rzeczy, które bardzo podnoszą nasze samopoczucie. Jeśli pomagasz komuś, radość pojawia się nie tylko w tej osobie, ale i w tobie! Spróbuj. Zrób coś dla drugiego człowieka – mamy, taty, brata czy siostry albo koleżanki lub kolegi – i zaobserwuj, jak zmieniło się twoje samopoczucie. 

Miłość

Miłość jest jednym z najpiękniejszych i najsilniejszych doznań w życiu. Zdolność do kochania, budowania bliskich relacji z rodziną, przyjaciółmi i ze zwierzętami to wielki dar. A kiedy wysyłasz miłość do innych, ona do ciebie wraca. Mieć miłość w sobie i wokół siebie to największa radość. Można też kochać samo życie. Kochać to, że po prostu jesteśmy. I cieszyć się z tego, co mamy. 

Wdzięczność

Szczęście odczuwamy, gdy uświadamiamy sobie te wszystkie dobre rzeczy, które nam się przydarzają i jesteśmy za nie wdzięczni. Kiedy kochamy i doceniamy to, co mamy i co nas otacza, szczęście przestaje już być czymś nieosiągalnym, za czym tęsknimy i gonimy, tylko jest tu i teraz. Spacer po parku, gra w piłkę z kolegami, rozmowa z przyjacielem, wyjście na lody w słoneczną niedzielę. Skup się na tym, aby zauważać przede wszystkim te dobre i piękne momenty na co dzień. Możesz też je zapisywać, np. zawsze na koniec dnia. Jednocześnie mniejszą wagę przywiązuj do porażek czy trudności. Spróbuj, a zadzieje się magia!

Akceptacja

W życiu zdarzają się różne momenty. Nie wszystkie chwile są łatwe i przyjemne. Niektóre z nich są dla nas trudne, np. kiedy chorujemy lub choruje bliska nam osoba, zawodzi przyjaciel, ktoś nas okłamuje, spotykają nas niepowodzenia, pomimo starań. Na wiele z takich sytuacji nie mamy wpływu, ale jest coś, co możemy zrobić – zaakceptować to, co się stało. Akceptować to znaczy godzić się na coś. Bardzo ważne jest także akceptowanie siebie samego oraz innych ludzi, takimi jacy są. Zgoda na to, co jest, przynosi poczucie lekkości, uspokaja. A kiedy jesteśmy spokojni, działamy sprawniej, wszystko lepiej nam wychodzi, możemy wybierać nowe, lepsze drogi. Akceptacja jest podstawą poczucia szczęśliwości.

Bardzo ważne jest także dbanie o siebie: wysypiaj się, jedz zdrowo i regularnie się ruszaj (najlepiej na świeżym powietrzu). To takie życiowe podstawy, które mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Jeśli naprawdę chcesz być szczęśliwy, to ci się uda!

Tekst ukazał się w “Promyczku” nr 2/2024 w ramach projektu współfinansowanego ze środków PFRON.